2021-ieji žodžiu ir vaizdu: NARA publikacijų TOP10
Be tinklalaidžių šiemet pasidalinome 53 tekstais, 4 fotoistorijomis, 5 videopasakojimais ir 2 videopokalbiais. Be istorijų iš Lietuvos publikavome pasakojimus apie Baltarusiją, Rusiją, Afganistaną, Palestiną, Mianmarą, Sakartvelą, Etiopiją, Ugandą, Keniją, Sudaną, Zambiją, PAR, JAV ir Čilę. Apie trečdalį visų šių metų NARA tekstų sudarė mokslininkų darbai.
Atsižvelgę į skaitomumo ir žiūrimumo rodiklius, išklausę mūsų „Patreon“ rėmėjų balso ir pasitarę komandos viduje, sudėjome geriausiai įvertintų 2021-ųjų publikacijų dešimtuką:
„Aš jaučiuosi nematomas.“ Trijų kurjerių istorijos
Autorius: Mindaugas Drigotas
Šiemet populiariausias ir geriausiai įvertintas videopasakojimas – apie maisto kurjerius Liną, Ramutę ir Dovydą. Tekstu suteikdamas platesnį kontekstą apie kurjerių darbo sąlygas Lietuvoje ir pasaulyje, NARA videografas ir žurnalistas Mindaugas Drigotas padeda geriau pažinti pandemijos metu mums ypač dažnai sutinkamus žmones.
Kaip mes žaidėme kapitalizmą, o jis apžaidė mus. „Williams“ istorija
Autorius: Lukas Ramonas
Nors ir ilgiausias, tai buvo skaitomiausias NARA tekstas 2021-aisiais. Pusmetį besigilinęs į „Williams“ istoriją, Lukas Ramonas parašė esė apie dešimtojo dešimtmečio pabaigos Lietuvą ir pirmąjį didelio masto mūsų prisilietimą prie vakarietiško verslo.
Išgirskite paties Luko įgarsintą tekstą:
Autizmas kaip didžiausias mitas apie žmogiškumą
Autorė: Daiva Bartušienė
„Autizmas man kalba ne apie autistiškus žmones, bet apie visuomenę ir kultūrą, kurioje jis buvo sukurtas ir įtvirtintas“, – rašo antropologė Daiva Bartušienė, atliekanti tyrimą apie autistiškus vaikus auginančias šeimas. Šiame tekste per neuroįvairovės prizmę ji kviečia nuimti stigmą nuo autizmo.
Išgirskite įgarsintą tekstą:
Maskviečio perspektyva: ko Lietuva nesupranta apie šiuolaikinę Rusiją?
Autorius: Anonimas
„Bėgant laikui pradėjau pastebėti vis daugiau dalykų, susijusių su lietuvių požiūriu į mano šalį, tautą ir kartais į mane patį kaip jos atstovą. Jiems pritarti negalėjau, jie man atrodė ir atrodo klaidingi ir kenksmingi visų pirma pačiai Lietuvai“, – rašo mūsų autorius, Maskvoje užaugęs, Vilniuje gyvenantis akademikas. Šiame tekste jis dekonstruoja dažniausiai girdimus mitus apie šiuolaikinę Rusiją ir jos gyventojus.
„Ten, kur gera paukščiui, gera ir žmogui.“ Kada tvari aplinka taps visuotine žmogaus teise?
Autorė: Martyna Šulskutė
Šis tekstas yra svarbus žvilgsnis į tvarią aplinką kaip žmogaus teisę. Jame NARA autorė Martyna Šulskutė kalbasi su antropologe Jekaterina Lavrinec, Panevėžio „Fridays For Future“ aktyvistėmis ir advokatu Sauliumi Dambrausku.
Išgirskite pačios Martynos įgarsintą tekstą:
„Manau, kad tai buvo ne veltui.“ Minsko žmonių istorijos praėjus metams nuo protestų pradžios
Autorius: Anonimas
Kai nuvykti į Baltarusiją ir gilintis į vietos problemas bei griežtėjančią režimo priespaudą užsienio žurnalistams beveik neįmanoma, mūsų autoriui tai padaryti pavyko. Šiame tekste jis kalbasi su penkiais baltarusiais – IT specialistu, mokytoja, gamyklos darbuotoju, smulkiuoju verslininku ir senjore – apie jų šalį po protestų.
Nepažinta Zambijos istorija iš Ukmergės
Autorius: Rytas Sakavičius
Netikėtai atradus Simono Zuko pavardę internete, Vilniaus licėjaus vienuoliktokui Rytui Sakavičiui ji pasirodė labai pažįstama. Pasirodo, kad tai 96-erių litvakas iš Ukmergės, tapęs Zambijos kovos už žmogaus teises simboliu. Lietuviškai apie jį nebuvo nė vieno teksto. Rytas išgooglino jo el. paštą, paėme interviu ir perskaitė jo memuarus. Po kelių savaičių nuo teksto publikavimo Simonas Zukas mirė.
Išgirskite paties Ryto įgarsintą tekstą:
Smaragdų karštligė. Kanapių karpymas Kalifornijoje
Autorius: Denis Vėjas
Dokumentinės fotografijos kūrėjas Denis Vėjas penkerius metus fiksavo į Kalifornijos šiaurę dirbti atvykstančius trimerius (vietinių dar vadinamus trimmigrants). Ruošdamas šią fotoistoriją jis norėjo atsitraukti nuo marihuanos legalizacijos argumentų už ir prieš ir nupiešti atvirą šiuolaikinių Laukinių Vakarų paveikslą, kol naujosios reguliacijos ir legalizacija jo nepakeitė.
Autorė: Monika Pietarytė
Apostazė yra procesas, kurio metu žmogus nusprendžia pasitraukti iš Bažnyčios. Teksto autorė fotografė Monika Pietarytė, buvusi ateitininkė ir Kauno jėzuitų gimnazijos moksleivė, praleido aštuonis mėnesius, kad gautų tai patvirtinantį bažnyčios išrašą. Šiame esė ji dalinasi, kodėl tai padarė – ir kodėl pasitraukimas iš Bažnyčios nėra lygu pasitraukimui iš tikėjimo.
Išgirskite įgarsintą tekstą:
Stambulo konvencija: labiau nei smurto išsigąstame sąvokų
Autorė: Indrė Kiršaitė
Šiuo tekstu pasidalinome dar prieš prasidedant didžiuliam susipriešinimui dėl Lietuvoje vis dar neratifikutos Stambulo konvencijos. NARA žurnalistės Indrės Kiršaitės 30 puslapių dokumento analizė, tapusi vienu iš skaitomiausių šių metų tekstu.
Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai: