1. 1.
  Nedarome kompromisų žurnalistinei etikai.
 2. 2.
  Siekiame ne tik parodyti problemą, bet ir aptarti sprendimus.
 3. 3.
  Mūsų turinys visada buvo ir bus nemokamai prieinamas visiems.
 4. 4.
  Pasirinkę mokėti už turinį jūs prisidedate prie nepriklausomos žurnalistikos.
 5. 5.
  Palaikome glaudų ryšį su skaitytojų ir klausytojų bendruomene.
 6. 6.
  Gerbdami pašnekovų orumą atsisakome anoniminių komentarų.
 7. 7.
  Esame nepriklausomi nuo politinių partijų ir jų įtakos.
 8. 8.
  Nepriimame reklamos pinigų iš neatsakingų, darbuotojus išnaudojančių verslų.
 9. 9.
  Dalį savo darbo laiko skiriame edukacinei veiklai.

Apie

Susisiekti

VšĮ Dokumedija
Lukiškių skg. 6
Vilnius 01118, Lietuva

NARA – tai atsakingos žurnalistikos erdvė, kurioje nagrinėjami esminiai visuomenės procesai.

NARA kuria žurnalistų ir medijų profesionalų kolektyvas, kurių darbas remiasi pagarba žmogui, įsigilinimu ir profesinės etikos laikymusi.

Startavę 2015-aisiais kaip „Nanook“, iš dueto jie virto dešimtis bendradarbių vienijančia bendruomene, kurios darbai apdovanoti Lietuvoje ir tarptautiniu mastu. 2017-aisiais komanda pradėjo pirmąją profesionalią lietuvišką tinklalaidę (podkastą) „Nyla“, dabar tęsiamą bendru NARA vardu. 2019-aisiais ją papildė tinklalaidė rusų kalba „CoMeta“.

Komanda
Bendradarbiai
Prisidėk
Kad NARA išliktų, o turinys būtų visada prieinamas visiems, kviečiame prisidėti
 • Patreon

  Geriausias būdas žurnalistikai išlikti nepriklausomai – pačios bendruomenės finansavimas. Tapkite mūsų patronais prisijungdami per saugią „Patreon“ platformą.

 • Bankinis pavedimas

  Norėdami prisidėti periodišku ar vienkartiniu pavedimu, paskyros laukelyje nurodykite „Parama“. Mūsų duomenys: Všį. „Dokumedija“. Sąskaitos nr.: LT914010051003356607

 • 1.2% pajamų mokesčio

  Deklaruodami pajamas, 1.2% pajamų mokesčio galite skirti NARAI. Instrukcija kaip tai padaryti yra ČIA. Mūsų duomenys: Všį. „Dokumedija“, kodas – 303506867.

 • Reklamos pirkimas

  Etiškus ir socialiai atsakingus verslus bei organizacijas kviečiame pirkti reklamos plotą mūsų tinklalapyje ar tinklalaidėse. Susisiekime nara@nara.lt

 • Mecenatai ir partneriai

  Norėdami tapti mecenatais ar partneriais parašykite nara@nara.lt

Komandos naujienos
 • 2021-02-26
  Skelbiame konkurso „Afrika nėra šalis“ laimėtojus

  Dvidešimt Lietuvos moksleivių parengė originalius žurnalistinius pasakojimus apie Afrikos dabartį, siekdami parodyti žemyno įvairovę.

  NARA žurnalistai ir Afrikos tyrimų ir konsultacijų centro „AfriKo“ ekspertai jiems padėjo šio proceso metu.

  Vasario 25-osios vakarą finaliniame konkurso skambutyje buvo paskelbti du nugalėtojai. Šią vasarą – arba kai tik leis koronaviruso situacija – jie skris į vieną iš Afrikos šalių tęsti žurnalistinį darbą.

  <p>Konkurso „Afrika nėra šalis“ dalyviai ir mentoriai finaliniame skambutyje. Dėl koronaviruso pandemijos mokymai ir tolesnis darbas vyko internetu – dalyviai lig šiol nėra susitikę gyvai.</p>

  Konkurso „Afrika nėra šalis“ dalyviai ir mentoriai finaliniame skambutyje. Dėl koronaviruso pandemijos mokymai ir tolesnis darbas vyko internetu – dalyviai lig šiol nėra susitikę gyvai.

  Dėl pasakojimo sklandumo, gylio ir puikaus žurnalistinės etikos suvokimo viena iš laimėtojų išrinkta Julija Stankevičiūtė ir jos darbas „Pietų Afrikos LGBTQ+ teisės: visi lygūs, bet vieni lygesni už kitus“. Kauno Veršvų gimnazijos dvyliktokė per „Instagram“ susisiekė su trimis LGBTQ+ bendruomenės žmonėmis iš Pietų Afrikos respublikos, siekdama suprasti, ar progresyvi šalies konstitucija užtikrina lygiateisiškumą ir kasdienybėje.

  Antrasis laimėtojas yra Arnas Rasimavičius, savo pasakojimui „Ritmas kraujyje esantis“ pasirinkęs komikso mediją. Prienų „Žiburio“ gimnazijos vienuoliktokas susiejo gijas tarp vergovės dainų, afrikietiško vaizduojamojo meno ir parodė, kaip ilgai ignoruota juodųjų menininkų kultūra tapo dominuojančia. Jo iliustracijose atgyja tokie kūrėjai kaip Miles Davis, Jean-Michel Basquiat ar Kanye West.

  Visi darbai bus publikuoti

  NARA žurnalistai atrinko penkis darbus, kuriuos planuoja publikuoti NARA erdvėje. Kitų dalyvių darbai taip pat bus publikuoti internete, kad būtų viešai prieinami ir taip padėtų keisti dažnai stereotipišką pasakojimą apie Afriką, dominuojantį Lietuvos žiniasklaidoje ir turintį realias pasekmes ten gyvenantiems žmonėms ir Lietuvoje gyvenantiems afrikiečiams.

  „Moksleivių darbai suteikė daug vilties, kad galime kurti įvairesnius pasakojimus apie pasaulį. Ir apskritai kitaip įsivaizduoti žurnalistiką, reikalaudami iš šios profesijos daugiau. Pradėjome konkursą, kad galėtume dalintis žiniomis su dalyviais, bet galiausiai tiek pat išmokome iš jų“, – sako NARA bendraįkūrėja, „National Geographic“, „AlJazeera“ ir kitose tarptautinėse žiniasklaidos priemonėse savo darbus publikavusi Berta Tilmantaitė.

  „AfriKo“ bendraįkūrėja Eugenija Kovaliova atkreipė dėmesį į tai, kad svarbiausia konkurse buvo net ne rezultatas, bet procesas einant iki jo. „Paskutinės virtualios sesijos ryškiausias momentas buvo ne laimėtojų paskelbimas, bet moksleivių komentarai apie vidines transfomacijos konkurso metu. Jie dalinosi, kad laikas praleistas kartu suteikė pasitikėjimo savimi, pastumėjo įveikti iššūkius kai jau atrodė buvo galima pasiduoti. Kai kam padėjo ir atrasti save. Tai man suteikė daug optimizmo dėl to, kokie žmonės kurs Lietuvos ateitį“, – sako Eugenija Kovaliova.

  <p>Konkurso pavadinimas siekė atkreipti dėmesį, jog kultūriškai ir etniškai ypač dinamiškas Afrikos žemynas dažnai suprantamas it viena monolitinė šalis. ©Ula Rugevičiūtė Rugytė</p>

  Konkurso pavadinimas siekė atkreipti dėmesį, jog kultūriškai ir etniškai ypač dinamiškas Afrikos žemynas dažnai suprantamas it viena monolitinė šalis. ©Ula Rugevičiūtė Rugytė

  Į šiemet pirmą kartą rengtą konkursą aplikavo 81 moksleivis, į mokymus pakviesti 44 iš jų. Projekto metu moksleiviai perėjo intensyvius Afrikos istorijos ir žurnalistikos pagrindų kursus. Užbaigtus darbus konkursui pateikė 20 moksleivių, perėjusių visą projekto procesą nuo atrankos 2020-ųjų rugsėjį iki finišo 2021-ųjų vasarį.

  Konkursas „Afrika nėra šalis“ yra finansuojamas iš Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų. Apie moksleivių darbų publikavimą informuosime NARA ir „AfriKo“ socialiniuose tinkluose.

 • 2020-12-31
  Pokyčiai komandoje

  Dalinamės „CoMetos“ autorių Inos ir Artūro žinute klausytojams:
  „Per pusantrų metų „CoMeta“ NARA platformoje išleido 45 epizodus rusų kalba. Bet 46-asis jau išeis kitur. Ina Šilina ir Artūras Morozovas palieka NARA.

  Norime padėkoti kolegoms už tai, kad „CoMetai“ suteikė erdvę sklandžiai skrieti. Sakoma, kaip laivą pavadinsi, taip jis ir plauks. Panašiai nutiko ir „CoMetai“ – ji laikosi savo skridimo trajektorijos.
  Išsikraustome, bet neatsisveikiname su klausytojais. „CoMetą“ galima ir toliau sekti „Podbean“ ir kitose tinklalaidžių platformose bei instagrame. O naują, šiuo metu ruošiamą mūsų ciklą apie Baltarusiją galėsite išvysti portale LRT.lt/ru.
  Ina ir Artūras“

  Dėkojame kolegoms už jų darbą siekiant parodyti rusakalbio pasaulio įvairovę. Jų publikacijos mums bus geros žurnalistikos pavyzdžiai ir įkvėpimas dirbti toliau. „CoMeta“ ir individualūs Artūro dokumentiniai projektai ir fotografijos išliks prieinami NARA tinklalapyje. Linkime sėkmės naujuose darbuose.

 • 2020-10-22
  Laimėjome Aktyvių piliečių fondo konkursą

  Turime svarbią žinią: NARA laimėjo Aktyvių piliečių fondo konkursą, kuris įgalins mus dar daugiau kalbėti apie žmogaus teisių padėtį Lietuvoje. Tai darėme nuo pat mūsų žurnalistikos pradžios, bet dabar į šį darbą galėsime įtraukti daugiau autorių ir publikuoti žmogaus teisių istorijas iš Lietuvos regionų.

  Prieš pradėdami šią net trijų metų veiklą, norime įsivertinti kokioje situacijoje esame dabar. Kviečiame jus užpildyti žemiau nuorodoje esančią anketą ir pasidalinti ja su kitais NARA skaitytojais ir klausytojais. Mums tai bus pirmas žingsnis į ilgą ir svarbų procesą. Dėkojame!

  Apklausą rasite ČIA.

 • 2020-09-24
  NARA ir „AfriKo“ rengia edukacinį projektą moksleiviams „Afrika nėra šalis“

  Nors Afrikos žemynas yra augančių technologijų ir pasaulinės kultūros vieta, tačiau Lietuvos žiniasklaidos šios žinios beveik nepasiekia – dominuoja negatyvios, su smurtu ir skurdu susijusios žinutės, taip pat populiarūs lietuvių keliautojų įspūdžiai iš „juodosios Afrikos“, kurie egzotizuoja šį žemyną ir pasakoja apie gentis, nuostabą keliančius papročius ar kitokius „necivilizuotus“ reiškinius. NARA žurnalistų komandos ir Afrikos tyrimų ir konsultacijų centro „AfriKo“ rengiamas edukacinis projektas Lietuvos moksleiviams „Afrika nėra šalis“ sieks šį pasakojimą keisti.

  Projekto metu bus rengiami mokymai, per kuriuos moksleiviai susipažins su Afrikos žemyno istorija ir dabartimi, gilinsis į socialinę ir rasinę žemyno problematiką. Taip pat moksleiviai bus mokomi istorijų pasakojimo ir fotografijos pagrindų, žurnalistinės etikos svarbos, mokysis atpažinti šališką informaciją. Geriausiai pasirodę du jaunieji žurnalistai kartu su organizatorių komanda keliaus į pasirinktą Afrikos šalį kurti profesionalių žurnalistinių pasakojimų.

  Kviečiame moksleivius nuo 16 metų pildyti projekto anketą iki spalio 15 dienos. Daugiau informacijos – konkurso „Facebook“ renginyje „Konkursas moksleiviams „Afrika nėra šalis“.

  Planuojama, kad mokymai vyks lapkritį, o kelionė – balandį. Jei dėl koronaviruso pandemijos planus reikės keisti, kelionė bus nukelta į tada, kai skristi vėl bus saugu. Projektą finansuoja Užsienio reikalų ministerija, atrinktiems dalyviams mokymai bus nemokami.

  <p>©Ula Rugevičiūtė Rugytė</p>

  ©Ula Rugevičiūtė Rugytė

 • 2020-09-22
  NARA startuoja

  Rugsėjo 22-oji – oficiali NARA starto diena. Naujajame tinklalapyje kuriame atsakingą žurnalistikos erdvę, kurioje pateikiame žmonių istorijas skirtingais formatais: tinklalaidėmis, tekstais, foto istorijomis, video. NARA medžiaga pateikiama trimis kalbomis: lietuvių, rusų ir anglų.

  „Nanook“ ir „Nyla“ vardai nuo šiandien nebebus naudojami, bet per penkerius metus po jų vėliava parengtos medžiagos yra pasiekiamos naujajame tinklalapyje. Šio sprendimo motyvus ir komandos istoriją kviečiame perskaityti įžanginėje NARA publikacijoje.

 • 2020-03-03
  NARA tinklalaidžių prodiuserei skirtas Švedijos radijo žurnalisto vardo prizas

  Didžiuojamės pranešdami, kad NARA tinklalaidžių prodiuserė Martyna Šulskutė išrinkta viena iš trijų šių metų Åke Blomström prizo laimėtojų.

  Švedijos radijo žurnalisto vardo prizas nuo 1986 m. teikiamas Europos garsinių dokumentikų kūrėjams.
  Kiekvienas iš laimėtojų dirbs su profesionaliu mentoriumi prie savo naujos dokumentikos ir dalyvaus tarptautinėje garso dokumentikų konferencijoje.

  Kviečiame prisiminti Martynos darbus, kuriuose ji tyrė Vilnių ir vilnietiškumą, Lietuvos romų genocidą, taip pat – prieglobsčio prašytojų istorijas bei gyvūnų naudojimą medicinoje.

Partneriai ir mecenatai

NARA apdovanojimai:

Geriausias lietuviškas podkastas „Login“ konferencijoje – už „Nyla“, 2019

Šefildo nuotykių filmų festivalis – „Best Spirit of Adventure Film“ apdovanojimas už „Žymės: Pereiti praeitį“ serialą, Jungtinė Karalystė, 2019

„What’s New in Publishing“ žurnalistikos prizas „New Media Writing Prize“ apdovanojimuose. Už „Žymės: Pereiti praeitį“, Jungtinė Karalystė, 2019

Nominacija „Prix Europa“ transliuotojų konkurse, Multimedijos kategorijoje, už „Žymės: Pereiti praeitį“, Vokietija, 2018

JAV spaudos fotografų asociacijos (NPPA) apdovanojimai, II vieta sporto kategorijoje – už „Galia nugalėti“, 2017

Lietuvos spaudos fotografijos konkursas, Multimedijos kategorija, I vieta už „Galia nugalėti“, 2017 ir I vieta už „Žymės: Pereiti praeitį“, 2018

„The Gorkana Journalism“ apdovanojimas „New Media Writing Prize“ konkurse už „Galia nugalėti“, Jungtinė Karalystė, 2017