Dvidešimt Lietuvos moksleivių parengė originalius žurnalistinius pasakojimus apie Afrikos dabartį, siekdami parodyti žemyno įvairovę.
NARA žurnalistai ir Afrikos tyrimų ir konsultacijų centro „AfriKo“ ekspertai jiems padėjo šio proceso metu.
Vasario 25-osios vakarą finaliniame konkurso skambutyje buvo paskelbti du nugalėtojai. Šią vasarą – arba kai tik leis koronaviruso situacija – jie skris į vieną iš Afrikos šalių tęsti žurnalistinį darbą.
Dėl pasakojimo sklandumo, gylio ir puikaus žurnalistinės etikos suvokimo viena iš laimėtojų išrinkta Julija Stankevičiūtė ir jos darbas „Pietų Afrikos LGBTQ+ teisės: visi lygūs, bet vieni lygesni už kitus“. Kauno Veršvų gimnazijos dvyliktokė per „Instagram“ susisiekė su trimis LGBTQ+ bendruomenės žmonėmis iš Pietų Afrikos respublikos, siekdama suprasti, ar progresyvi šalies konstitucija užtikrina lygiateisiškumą ir kasdienybėje.
Antrasis laimėtojas yra Arnas Rasimavičius, savo pasakojimui „Ritmas kraujyje esantis“ pasirinkęs komikso mediją. Prienų „Žiburio“ gimnazijos vienuoliktokas susiejo gijas tarp vergovės dainų, afrikietiško vaizduojamojo meno ir parodė, kaip ilgai ignoruota juodųjų menininkų kultūra tapo dominuojančia. Jo iliustracijose atgyja tokie kūrėjai kaip Miles Davis, Jean-Michel Basquiat ar Kanye West.
Visi darbai bus publikuoti
NARA žurnalistai atrinko penkis darbus, kuriuos planuoja publikuoti NARA erdvėje. Kitų dalyvių darbai taip pat bus publikuoti internete, kad būtų viešai prieinami ir taip padėtų keisti dažnai stereotipišką pasakojimą apie Afriką, dominuojantį Lietuvos žiniasklaidoje ir turintį realias pasekmes ten gyvenantiems žmonėms ir Lietuvoje gyvenantiems afrikiečiams.
„Moksleivių darbai suteikė daug vilties, kad galime kurti įvairesnius pasakojimus apie pasaulį. Ir apskritai kitaip įsivaizduoti žurnalistiką, reikalaudami iš šios profesijos daugiau. Pradėjome konkursą, kad galėtume dalintis žiniomis su dalyviais, bet galiausiai tiek pat išmokome iš jų“, – sako NARA bendraįkūrėja, „National Geographic“, „AlJazeera“ ir kitose tarptautinėse žiniasklaidos priemonėse savo darbus publikavusi Berta Tilmantaitė.
„AfriKo“ bendraįkūrėja Eugenija Kovaliova atkreipė dėmesį į tai, kad svarbiausia konkurse buvo net ne rezultatas, bet procesas einant iki jo. „Paskutinės virtualios sesijos ryškiausias momentas buvo ne laimėtojų paskelbimas, bet moksleivių komentarai apie vidines transfomacijos konkurso metu. Jie dalinosi, kad laikas praleistas kartu suteikė pasitikėjimo savimi, pastumėjo įveikti iššūkius kai jau atrodė buvo galima pasiduoti. Kai kam padėjo ir atrasti save. Tai man suteikė daug optimizmo dėl to, kokie žmonės kurs Lietuvos ateitį“, – sako Eugenija Kovaliova.
Į šiemet pirmą kartą rengtą konkursą aplikavo 81 moksleivis, į mokymus pakviesti 44 iš jų. Projekto metu moksleiviai perėjo intensyvius Afrikos istorijos ir žurnalistikos pagrindų kursus. Užbaigtus darbus konkursui pateikė 20 moksleivių, perėjusių visą projekto procesą nuo atrankos 2020-ųjų rugsėjį iki finišo 2021-ųjų vasarį.
Konkursas „Afrika nėra šalis“ yra finansuojamas iš Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšų. Apie moksleivių darbų publikavimą informuosime NARA ir „AfriKo“ socialiniuose tinkluose.