1. 1.
  Nedarome kompromisų žurnalistinei etikai.
 2. 2.
  Siekiame ne tik parodyti problemą, bet ir aptarti sprendimus.
 3. 3.
  Mūsų turinys visada buvo ir bus nemokamai prieinamas visiems.
 4. 4.
  Pasirinkę mokėti už turinį jūs prisidedate prie nepriklausomos žurnalistikos.
 5. 5.
  Palaikome glaudų ryšį su skaitytojų ir klausytojų bendruomene.
 6. 6.
  Gerbdami pašnekovų orumą atsisakome anoniminių komentarų.
 7. 7.
  Esame nepriklausomi nuo politinių partijų ir jų įtakos.
 8. 8.
  Nepriimame reklamos pinigų iš neatsakingų, darbuotojus išnaudojančių verslų.
 9. 9.
  Dalį savo darbo laiko skiriame edukacinei veiklai.

Apie

Susisiekti

VšĮ Dokumedija
Lukiškių skg. 6
Vilnius 01118, Lietuva

NARA – tai atsakingos žurnalistikos erdvė, kurioje nagrinėjami esminiai visuomenės procesai.

NARA kuria žurnalistų ir medijų profesionalų kolektyvas, kurių darbas remiasi pagarba žmogui, įsigilinimu ir profesinės etikos laikymusi.

Startavę 2015-aisiais kaip „Nanook“, iš dueto jie virto dešimtis bendradarbių vienijančia bendruomene, kurios darbai apdovanoti Lietuvoje ir tarptautiniu mastu. 2017-aisiais komanda pradėjo pirmąją profesionalią lietuvišką tinklalaidę (podkastą) „Nyla“, dabar tęsiamą bendru NARA vardu.

Komanda
Bendradarbiai
Prisidėk
Kad NARA išliktų, o turinys būtų visada prieinamas visiems, kviečiame prisidėti
 • Contribee

  Geriausias būdas žurnalistikai išlikti nepriklausomai – pačios bendruomenės finansavimas. Tapkite mūsų rėmėjais prisijungdami per saugią „Contribee“ platformą.

 • Bankinis pavedimas

  Norėdami prisidėti periodišku ar vienkartiniu pavedimu, paskyros laukelyje nurodykite „Parama“. Mūsų duomenys: VšĮ „Dokumedija“. Sąskaitos nr.: LT914010051003356607

 • 1.2% pajamų mokesčio

  Deklaruodami pajamas, 1.2% pajamų mokesčio galite skirti NARAI. Instrukcija, kaip tai padaryti, yra ČIA. Mūsų duomenys: VšĮ „Dokumedija“, kodas – 303506867.

 • Reklamos pirkimas

  Etiškus ir socialiai atsakingus verslus bei organizacijas kviečiame pirkti reklamos plotą mūsų tinklalapyje ar tinklalaidėse. Susisiekime nara@nara.lt

 • Mecenatai ir partneriai

  Norėdami tapti mecenatais ar partneriais, parašykite nara@nara.lt

Komandos naujienos
 • 2024-04-10
  Kvietimas Vilniaus moksleiviams: tapkite NARA tinklalaidės bendraautoriais

  Kviečiame 9-11 klasių Vilniaus mokyklų moksleivius jungtis prie NARA tinklalaidės vasaros projekto ir tapti jo bendraautoriais.

  Riedlenčių parkas prie Baltojo tilto Vilniuje. ©Denis Vėjas
  Riedlenčių parkas prie Baltojo tilto Vilniuje. ©Denis Vėjas

  Šią vasarą NARA žurnalistų kolektyvas kurs garsinių pasakojimų ciklą, kurio centre – žydiškas šaknis turintys jauni vilniečiai, tęsiantys II pasaulinio karo metu beveik sunaikintą miesto žydų istoriją. Projektui, pirminiu pavadinimu „The Torchbearers“, buriama nedidelė, multikultūrinė Vilniaus moksleivių komanda. Moksleiviai prisidės prie projekto įgyvendinimo dirbdami išvien su profesionaliais žurnalistais ir gaus stipendiją už savo darbą.

  Lydimi NARA komandos mentorių ir jų kolegų, atrinkti moksleiviai įgaus interviu ėmimo, garso įrašymo ir montavimo įgūdžių bei mokysis kritiškai pažinti skirtingas medijas. Šie įgūdžiai leis moksleiviams pradėti savo kelią žurnalistikoje ar kitoje visuomenę tiriančioje srityje.

  Projekto metu atrinkti moksleiviai:

  • Įgis žurnalistikos bei specifiškai tinklalaidžių (podcasts) kūrimo pradmenis;
  • Pažins Vilniaus žydų istoriją ir tirs šiandieninį Vilniaus žydų identitetą;
  • Bus bendraautoriai kuriant NARA tinklalaidžių ciklą, pasieksiantį plačią auditoriją Lietuvoje ir už šalies ribų.

  Kviečiame dalyvauti moksleivius, kurie:

  • Gyvena Vilniuje;
  • Domisi darbu su garsu, rašymu, fotografija, filmavimu ar kitu medijų kūrimu;
  • Nori geriau pažinti Vilniaus bendrapiliečius iš skirtingų etninių bendruomenių;
  • 2024 m. rugsėjo mėnesį eis į dešimtą, vienuoliktą arba dvyliktą klasę;
  • Projektui gali skirti dvi pilnas dienas birželio 26-27 d. seminarui ir prisidėti prie projekto darbų (pagal poreikį, iki 10 valandų per savaitę) iki rugpjūčio 19 d.

  Paraiškos anketą užpildykite čia.

  Paraiškų lauksime iki gegužės 5 d. (pratęsta nuo gegužės 3 d.), 23:59 val.

  Sėkmingų paraiškų autorius kviesime pokalbiui.

  Vienas iš projekto mentorių, NARA tinklalaidės redaktorius Karolis Vyšniauskas (dešinėje) ima interviu iš dailininko Samuelio Bako. Bakas, būdamas vaikas, išgyveno Vilniaus geto sunaikinimą. Fotografuota 2022 m. birželį dailininko studijoje Westone, JAV. ©Ieva Lygnugarytė
  Vienas iš projekto mentorių, NARA tinklalaidės redaktorius Karolis Vyšniauskas (dešinėje) ima interviu iš dailininko Samuelio Bako. Bakas, būdamas vaikas, išgyveno Vilniaus geto sunaikinimą. Fotografuota 2022 m. birželį dailininko studijoje Westone, JAV. ©Ieva Lygnugarytė

  Šis projektas tęsia ankstesnius NARA komandos žurnalistinius-edukacinius projektus, tokius kaip „Afrika nėra šalis“, „Žurnalistikos laboratorija“ ar „Junior Reporters“ programa.

  Vilniaus žydų jaunimą tinklalaidžių fokusui pasirinkome siekdami suprasti, ką mums visiems reiškia gyventi ir mokytis Vilniaus mieste, kuriame žydai iki Holokausto sudarė beveik pusę gyventojų. Jauni Vilniaus žydų balsai ir jų santykis su savo identitetu – tiek jo istorija, tiek dabartimi – yra beveik negirdimi. Empatiška, sudėtingų klausimų nevengianti prieiga prie temos leis tiek dalyviams, tiek klausytojams geriau pažinti Vilnių kaip daugiakultūrę Europos sostinę.

  Projektą inicijuoja NARA tinklalaidės redaktorius Karolis Vyšniauskas ir Cornell universiteto Niujorke edukatorius, vilnietis Daniel Hiterer. Projektas dalinai finansuojamas JAV ambasados programų alumnų fondo ir Vokietijos ambasados atsparumo (Resilienz) iniciatyvos.

 • 2023-12-12
  Kvietimas: tapkite NARA jaunuoju žurnalistu/-e

  Kviečiame jungtis prie NARA komandos ir tapti mūsų jaunaisiais žurnalistais (junior reporters) apmokamai praktikai „Perspectives“ projekte. Jame dalyvaujame kartu su kolegomis iš septynių mūsų regiono redakcijų. Užpildykite kandidato anketą čia.

  Iliustratorius ir autorius Arnas Rasimavičius, vienas iš NARA kartu su partneriais vykdyto edukacinio projekto „Afrika nėra šalis“ laimėtojų Ugandoje, 2020 m. ©Julija Stankevičiūtė
  Iliustratorius ir autorius Arnas Rasimavičius, vienas iš NARA kartu su partneriais vykdyto edukacinio projekto „Afrika nėra šalis“ laimėtojų Ugandoje, 2020 m. ©Julija Stankevičiūtė

  Praktika prasidės 2024-ųjų sausio viduryje ir tęsis tris mėnesius su galimybe bendradarbiavimą pratęsti.

  Atrinkti dalyviai kurs originalias žurnalistines medžiagas, kurios bus publikuojamos NARA.lt ir dirbs su kolegomis iš Čekijos, Vokietijos, Slovakijos, Lenkijos, Vengrijos ir Ukrainos.

  Svarstysime kandidatus, kurie:

  • Turi gerus anglų kalbos įgūdžius;
  • Turi kūrybinio darbo įgūdžių bent viename iš NARA publikuojamų formatų (tinklalaidės, tekstai, fotoistorijos, video, multimedija).

  Mes siūlome:

  • Mėnesinį atlygį nuo 300 Eur per mėnesį į rankas pagal individualios veiklos pažymėjimą, priklausomai nuo atliktų darbų;
  • Užbaigtų ir NARA standartus atitinkančių darbų publikavimą NARA.lt ir „Perspectives“ partnerių tinklalapiuose;
  • NARA žurnalistų mentorystę;
  • Galimybę dirbti lokaliu ir tarptautiniu mastu tyrinėjant tokias temas kaip grėsmės demokratijai, Rusijos karas Ukrainoje, identitetas, klimato krizė ir kitos.

  Reikalavimai kandidatams:

  • Trumpas motyvacinis laiškas;
  • Kūrybinio darbo pavyzdys bent vienu iš NARA publikuojamų formatų (nebūtinai publikuotas žiniasklaidoje);
  • Publikacijų idėjos pasirinktai „Perspectives“ nagrinėjamai temai (jos paminėtos kandidato anketoje);
  • Informacija apie jūsų pasiekiamumą 2024 m. sausio – rugsėjo mėnesiais.

  Paraiškų laukiame iki 2024 m. sausio 7 d.

  Jei turite klausimų dėl praktikos, kreipkitės į karolis@nara.lt.

  Iš dalies finansuojama Europos Sąjungos, „Perspectives“ iniciatyva buria žurnalistus iš Vidurio ir Rytų Europos. Žurnalistai bendradarbiauja tarptautinės redakcijos principu, kad pateiktų tarpvalstybiniu mastu svarbias publikacijas. Kertiniai šio bendradarbiavimo principai yra redakcinis nepriklausomumas ir atskaitomybė skaitytojams. Dirbdami kartu, partneriai siekia etiškos, aukštos kokybės žurnalistikos.

 • 2023-09-22
  Melita Vilkevičiūtė apdovanota Romo Sakadolskio žurnalistikos forumo Jaunųjų žurnalistų premija

  Melita apdovanota už tekstą „Susitaikymas po konflikto ar susitaikymas su konfliktu?“ – jautrų žvilgsnį į Bosnijos karo žaizdas šiandien, vykstant plataus masto invazijai Ukrainoje.

  Ruošdama šį pasakojimą Melita dvi savaites praleido Bosnijoje ir Hercegovinoje. Ji rinko karą išgyvenusių žmonių liudijimus ir kėlė klausimus, kaip patyrus didelio masto nežmogiškumą gyventi toliau.

  Apdovanotą tekstą skaitykite čia.

  Melita Vilkevičiūtė ©Remigijus Paulauskas
  Melita Vilkevičiūtė ©Remigijus Paulauskas
 • 2023-09-04
  NARA garso dokumentika „Aš nesusikalbu su savo tėvais – jie palaiko Rusiją“ nominuota PRIX EUROPA festivalyje

  Spalio pabaigoje vyksime į Berlyną atstovauti šio kūrinio gyvose perklausose, diskusijose ir balsavime.

  Šiemet konkursui buvo pateikta 611 darbų iš 27 šalių. Konkurse kitoje kategorijoje nominuotas ir dar vienas darbas iš Lietuvos – tai LRT Radijo dokumentika autorių Rūtos Dambravaitės ir Sigitos Vegytės garso dokumentika „Kodėl Romas Kalanta susidegino?“.

  Išgirskite nominuotą dokumentiką čia.

 • 2023-09-01
  NARA komanda – vieni Europos žurnalistikos projekto „Perspectives“ dalyvių

  „Perspectives“ („Perspektyvos“) yra naujas daugialypės ir konstruktyvios Europos žurnalistikos vardas.

  Iš dalies finansuojama Europos Sąjungos, „Perspectives“ iniciatyva buria žurnalistus iš Čekijos, Vokietijos, Slovakijos, Lenkijos, Vengrijos, Lietuvos ir Ukrainos.

  Žurnalistai bendradarbiauja tarptautinės redakcijos principu, kad pateiktų tarpvalstybiniu mastu svarbias publikacijas. Kertiniai šio bendradarbiavimo principai yra redakcinis nepriklausomumas ir atskaitomybė skaitytojams. Dirbdami kartu, partneriai siekia etiškos, aukštos kokybės žurnalistikos.

  Rinktines „Perspectives“ publikacijas iš skirtingų Europos redakcijų, tarp jų ir NARA, pamatykite čia.

  Visas NARA publikacijas su „Perspectives“ žyma pamatykite čia.

 • 2023-06-21
  Martynos Šulskutės dokumentika „Kalba turėtų būti ne prakeiksmas, o dovana“ atrinkta į radijo dokumentikos konferencijos „International Feature Conference“ ilgąją programą

  Gegužės 21-24 dienomis Reikjavike vyko kasmetinė EBU (Europos transliuotojų sąjungos) radijo dokumentikos konferencija International Feature Conference. Į ilgąją programą buvo atrinkta 16 kūrinių, tarp kurių – NARA autorės Martynos Šulskutės garso dokumentika „Kalba turėtų būti ne prakeiksmas, o dovana“. Tai – 2022-ųjų balandį pasirodęs pasakojimas apie paauglę Hivi ir jos kasdienybę Pabradėje, Užsieniečių registracijos centre, verčiant pašnekesius tarp kurdų ir anglų kalbų. Konferencijoje taip pat skambėjo ištraukos iš praeitais metais skirtingose šalyse kurtų dokumentikų apie Rusijos karą Ukrainoje.

  Martyna Šulskutė (kairėje) EBU konferencijoje. ©Vaida Pilibaitytė
  Martyna Šulskutė (kairėje) EBU konferencijoje. ©Vaida Pilibaitytė

NARA apdovanojimai:

Nominacija Europos transliuotojų konkurse PRIX EUROPA, Radijo dokumentikos kategorijoje, už „Witnessing War Twice in Your 20s“, Vokietija, 2022

Geriausias lietuviškas podkastas „Login“ konferencijoje – už „Nyla“, 2019

Šefildo nuotykių filmų festivalis – „Best Spirit of Adventure Film“ apdovanojimas už „Žymės: Pereiti praeitį“ serialą, Jungtinė Karalystė, 2019

„What’s New in Publishing“ žurnalistikos prizas „New Media Writing Prize“ apdovanojimuose. Už „Žymės: Pereiti praeitį“, Jungtinė Karalystė, 2019

Nominacija Europos transliuotojų konkurse PRIX EUROPA, Multimedijos kategorijoje, už „Žymės: Pereiti praeitį“, Vokietija, 2018

JAV spaudos fotografų asociacijos (NPPA) apdovanojimai, II vieta sporto kategorijoje – už „Galia nugalėti“, 2017

Lietuvos spaudos fotografijos konkursas, Multimedijos kategorija, I vieta už „Galia nugalėti“, 2017 ir I vieta už „Žymės: Pereiti praeitį“, 2018

„The Gorkana Journalism“ apdovanojimas „New Media Writing Prize“ konkurse už „Galia nugalėti“, Jungtinė Karalystė, 2017