Apie
NARA – tai atsakingos žurnalistikos erdvė, kurioje nagrinėjami esminiai visuomenės procesai.
NARA kuria žurnalistų ir medijų profesionalų kolektyvas, kurių darbas remiasi pagarba žmogui, įsigilinimu ir profesinės etikos laikymusi.
Startavę 2015-aisiais kaip „Nanook“, iš dueto jie virto dešimtis bendradarbių vienijančia bendruomene, kurios darbai apdovanoti Lietuvoje ir tarptautiniu mastu. 2017-aisiais komanda pradėjo pirmąją profesionalią lietuvišką tinklalaidę (podkastą) „Nyla“, dabar tęsiamą bendru NARA vardu.
-
Berta TilmantėĮkūrėja ir direktorė (motinystės atostogose)
-
Indrė KiršaitėL. e. p. direktorė, redaktorė ir žurnalistė
-
Karolis VyšniauskasRedaktorius ir autorius
-
Gabrielė JanilionytėProjektų koordinatorė
-
Denis VėjasFotožurnalistas
-
Julija StankevičiūtėŽurnalistė ir fotografė
-
Martyna ŠulskutėTinklalaidės autorė
-
Austėja PūraitėProjektų koordinatorė ir autorė
-
Audra SkuodaitėSocialinių tinklų koordinatorė
-
Sigita VegytėAutorė
-
Adomas ZubėGarso žurnalistas
-
Melita VilkevičiūtėNaujienlaiškio autorė
-
Karolis Pilypas LiutkevičiusFotografas
-
Kata BitowtGarso režisierė
-
Ula Rugevičiūtė RugytėIliustratorė
-
Severina VenckutėFotografė
-
Eglė Elena MurauskaitėAutorė
-
Gražina BielousovaAutorė
-
Tomas ValkauskasŽurnalistas
-
Emilija PociūtėŽurnalistė
-
Daiva RepečkaitėŽurnalistė
-
Andrius JančiauskasPsichologas
-
Martynas GailiusKompozitorius
-
Ieva BurneikytėKompozitorė
-
Gintarė ObelenėLietuvių k. redaktorė
-
Dangė VitkienėLietuvių k. redaktorė
-
Kerry KubiliusAnglų k. redaktorė
-
Natalja KapočėRusų k. redaktorė
-
Mindaugas DrigotasŽurnalistas ir videografas
-
Ina ŠilinaTinklalaidės rusų k. „CoMeta“ autorė ir redaktorė
-
Artūras MorozovasĮkūrėjas
-
Kviečiame aplikuoti NARA jaunųjų žurnalistų/-čių programai 2025-iems metams (terminas: vasario 20 d.)
Jaunųjų žurnalistų programa sugrįžta! Vėl kviečiame jungtis prie NARA komandos ir tapti mūsų jaunaisiais žurnalistais apmokamai trijų mėnesių praktikai „Perspectives“ projekte. Jame dalyvaujame kartu su kolegomis iš šešių mūsų regiono redakcijų. Ieškome žmonių, kurie tik pradeda žurnalisto karjerą ar nori ją išbandyti. Užpildykite kandidato anketą čia.
Praėjusiais metais programos dalyviai gilinosi į savo ir Lietuvos kaimo tapatybę, Vilniaus miesto plėtrą ir jos pasekmes visuomenei, Lietuvos savanorių Ukrainoje darbą bei davatkos fenomeną Lietuvoje.
Šiais metais atrinkti dalyviai taip pat kurs originalias žurnalistines medžiagas, kurios bus publikuojamos NARA.lt ir dirbs su kolegomis iš Vidurio ir Rytų Europos. Projekto partneriai: Narvamus (Estija), Kultura Liberalna (Lenkija), JÁDU (Vokietija, Čekija, Slovakija, Ukraina), revue Prostor (Čekija), Kapitál (Slovakija), Radio EPER (Vengrija).
Galimi praktikos laikotarpiai (praktikos trukmė – 3 mėn.):
- Kovo vidurys – birželio vidurys;
- Rugsėjis – lapkritis.
Svarstysime kandidatus, kurie:
- Turi gerus anglų kalbos įgūdžius;
- Turi kūrybinio darbo įgūdžių bent viename iš NARA publikuojamų formatų (tinklalaidės, tekstai, fotoistorijos, video, multimedija).
Mes siūlome:
- 12,5 val. per savaitę žurnalistinės praktikos NARA komandoje. Dalis darbo vyks gyvai (Vilniuje), dalis nuotoliu;
- Mėnesinį atlygį nuo 350 Eur per mėnesį į rankas pagal individualios veiklos pažymą, priklausomai nuo atliktų darbų;
- Užbaigtų ir NARA standartus atitinkančių darbų publikavimą NARA.lt ir „Perspectives“ partnerių tinklalapiuose;
- NARA žurnalistų mentorystę.
Kokios užduotys laukia praktikos metu?
- Savaitės trukmės mokymai balandžio pradžioje Vengrijoje arba rugsėjį Estijoje (priklausomai nuo pasirinkto praktikos laikotarpio);
- Bent vienos ilgesnės formos publikacijos paruošimas;
- Dalyvavimas NARA redakcijos veiklose;
- Dalyvavimas reguliariuose online susitikimuose su „Perspectives” partnerių redakcijomis.
Paraiškoje pateikite:
- Trumpą motyvacinį laišką;
- Kūrybinio darbo pavyzdį bent vienu iš NARA publikuojamų formatų (nebūtinai publikuoto žiniasklaidoje);
- Publikacijų idėjas pasirinktai „Perspectives“ nagrinėjamai temai (jos paminėtos anketoje);
- Informaciją apie jūsų pasiekiamumą kovo – lapkričio mėnesiais.
Paraiškų laukiame iki vasario 20 d.
Jei turite klausimų dėl praktikos, kreipkitės į austeja@nara.lt.
Kas yra PERSPECTIVES2? Tai jaunos, konstruktyvios ir įvairialypės žurnalistikos ženklas. Mūsų tikslas – stiprinti jaunų žmonių balsus ir nagrinėti jiems aktualias ir įdomias temas. Projekto skiriamasis bruožas yra jo tarptautinis pobūdis – dauguma istorijų kuriamos bendradarbiaujant su bent dviem redakcijomis, kad būtų užtikrintos įvairios perspektyvos ir tarpvalstybinis aktualumas. Šiais metais daugiausia dėmesio skiriame nemetropolinėms vietovėms, todėl ieškosime istorijų, susijusių su jaunų žmonių, gyvenančių ne didmiesčiuose, patirtimi ir iššūkiais.
Vertiname įvairovę ir esame įsipareigoję suteikti lygias galimybes visiems kandidatams, nepriklausomai nuo jų kilmės, tapatybės ar aplinkybių. Jei susidursite su kokiomis nors kliūtimis programos metu, stengsimės jums visapusiškai padėti.
-
NARA redakcija palieka „Contribee“
Mes pasitikėjome „Contribee“ platforma kaip įrankiu, per kurį galėjote pervesti pinigus mūsų redakcijai, o mes – jums atsidėkoti.
Sužinoję, kad „Contribee“ direktorius persivedė per platformą surinktus pinigus – 130 tūkst. eurų iš „Blue/Yellow“ sąskaitos – į savo asmeninę sąskaitą, šia platforma pasitikėti nebegalime.
Šiuo metu kuriame atskirą, į NARA.lt integruotą sistemą, per kurią galėsite remti NARA darbą tiesiogiai, be papildomų tarpininkų.
Kol tai darome, NARA „Contribee“ paskyra dar kurį laiką bus aktyvi. Mūsų skaitytojus ir klausytojus, kurie nebenori laukti ir būti „Contribee“ dalimi, kviečiame prisidėti periodišku ar vienkartiniu bankiniu pavedimu. Mūsų duomenys: VšĮ „Dokumedija“. Sąskaitos nr.: LT914010051003356607. Paskyros laukelyje nurodykite „Parama“.
Atlikę bankinį pavedimą, parašykite mums laišką į nara@nara.lt – pridėsime jus prie NARA bendruomenės feisbuko grupės, atsiųsime NARA atviruką ar kitų dovanų.
Ačiū, kad palaikote socialiai jautrią, ilgos formos NARA žurnalistiką. Dėkojame už jūsų laiką, kurį skiriate pereidami iš vienos platformos į kitą.
NARA redakcija
-
Kvietimas Vilniaus moksleiviams: tapkite NARA tinklalaidės bendraautoriais
Kviečiame 9-11 klasių Vilniaus mokyklų moksleivius jungtis prie NARA tinklalaidės vasaros projekto ir tapti jo bendraautoriais.
Šią vasarą NARA žurnalistų kolektyvas kurs garsinių pasakojimų ciklą, kurio centre – žydiškas šaknis turintys jauni vilniečiai, tęsiantys II pasaulinio karo metu beveik sunaikintą miesto žydų istoriją. Projektui, pirminiu pavadinimu „The Torchbearers“, buriama nedidelė, multikultūrinė Vilniaus moksleivių komanda. Moksleiviai prisidės prie projekto įgyvendinimo dirbdami išvien su profesionaliais žurnalistais ir gaus stipendiją už savo darbą.
Lydimi NARA komandos mentorių ir jų kolegų, atrinkti moksleiviai įgaus interviu ėmimo, garso įrašymo ir montavimo įgūdžių bei mokysis kritiškai pažinti skirtingas medijas. Šie įgūdžiai leis moksleiviams pradėti savo kelią žurnalistikoje ar kitoje visuomenę tiriančioje srityje.
Projekto metu atrinkti moksleiviai:
- Įgis žurnalistikos bei specifiškai tinklalaidžių (podcasts) kūrimo pradmenis;
- Pažins Vilniaus žydų istoriją ir tirs šiandieninį Vilniaus žydų identitetą;
- Bus bendraautoriai kuriant NARA tinklalaidžių ciklą, pasieksiantį plačią auditoriją Lietuvoje ir už šalies ribų.
Kviečiame dalyvauti moksleivius, kurie:
- Gyvena Vilniuje;
- Domisi darbu su garsu, rašymu, fotografija, filmavimu ar kitu medijų kūrimu;
- Nori geriau pažinti Vilniaus bendrapiliečius iš skirtingų etninių bendruomenių;
- 2024 m. rugsėjo mėnesį eis į dešimtą, vienuoliktą arba dvyliktą klasę;
- Projektui gali skirti dvi pilnas dienas birželio 26-27 d. seminarui ir prisidėti prie projekto darbų (pagal poreikį, iki 10 valandų per savaitę) iki rugpjūčio 19 d.
Paraiškos anketą užpildykite čia.
Paraiškų lauksime iki gegužės 5 d. (pratęsta nuo gegužės 3 d.), 23:59 val.
Sėkmingų paraiškų autorius kviesime pokalbiui.
Šis projektas tęsia ankstesnius NARA komandos žurnalistinius-edukacinius projektus, tokius kaip „Afrika nėra šalis“, „Žurnalistikos laboratorija“ ar „Junior Reporters“ programa.
Vilniaus žydų jaunimą tinklalaidžių fokusui pasirinkome siekdami suprasti, ką mums visiems reiškia gyventi ir mokytis Vilniaus mieste, kuriame žydai iki Holokausto sudarė beveik pusę gyventojų. Jauni Vilniaus žydų balsai ir jų santykis su savo identitetu – tiek jo istorija, tiek dabartimi – yra beveik negirdimi. Empatiška, sudėtingų klausimų nevengianti prieiga prie temos leis tiek dalyviams, tiek klausytojams geriau pažinti Vilnių kaip daugiakultūrę Europos sostinę.
Projektą inicijuoja NARA tinklalaidės redaktorius Karolis Vyšniauskas ir Cornell universiteto Niujorke edukatorius, vilnietis Daniel Hiterer. Projektas dalinai finansuojamas JAV ambasados programų alumnų fondo ir Vokietijos ambasados atsparumo (Resilienz) iniciatyvos.
-
Kvietimas: tapkite NARA jaunuoju žurnalistu/-e
Kviečiame jungtis prie NARA komandos ir tapti mūsų jaunaisiais žurnalistais (junior reporters) apmokamai praktikai „Perspectives“ projekte. Jame dalyvaujame kartu su kolegomis iš septynių mūsų regiono redakcijų. Užpildykite kandidato anketą čia.
Praktika prasidės 2024-ųjų sausio viduryje ir tęsis tris mėnesius su galimybe bendradarbiavimą pratęsti.
Atrinkti dalyviai kurs originalias žurnalistines medžiagas, kurios bus publikuojamos NARA.lt ir dirbs su kolegomis iš Čekijos, Vokietijos, Slovakijos, Lenkijos, Vengrijos ir Ukrainos.
Svarstysime kandidatus, kurie:
- Turi gerus anglų kalbos įgūdžius;
- Turi kūrybinio darbo įgūdžių bent viename iš NARA publikuojamų formatų (tinklalaidės, tekstai, fotoistorijos, video, multimedija).
Mes siūlome:
- Mėnesinį atlygį nuo 300 Eur per mėnesį į rankas pagal individualios veiklos pažymėjimą, priklausomai nuo atliktų darbų;
- Užbaigtų ir NARA standartus atitinkančių darbų publikavimą NARA.lt ir „Perspectives“ partnerių tinklalapiuose;
- NARA žurnalistų mentorystę;
- Galimybę dirbti lokaliu ir tarptautiniu mastu tyrinėjant tokias temas kaip grėsmės demokratijai, Rusijos karas Ukrainoje, identitetas, klimato krizė ir kitos.
Reikalavimai kandidatams:
- Trumpas motyvacinis laiškas;
- Kūrybinio darbo pavyzdys bent vienu iš NARA publikuojamų formatų (nebūtinai publikuotas žiniasklaidoje);
- Publikacijų idėjos pasirinktai „Perspectives“ nagrinėjamai temai (jos paminėtos kandidato anketoje);
- Informacija apie jūsų pasiekiamumą 2024 m. sausio – rugsėjo mėnesiais.
Paraiškų laukiame iki 2024 m. sausio 7 d.
Jei turite klausimų dėl praktikos, kreipkitės į karolis@nara.lt.
Iš dalies finansuojama Europos Sąjungos, „Perspectives“ iniciatyva buria žurnalistus iš Vidurio ir Rytų Europos. Žurnalistai bendradarbiauja tarptautinės redakcijos principu, kad pateiktų tarpvalstybiniu mastu svarbias publikacijas. Kertiniai šio bendradarbiavimo principai yra redakcinis nepriklausomumas ir atskaitomybė skaitytojams. Dirbdami kartu, partneriai siekia etiškos, aukštos kokybės žurnalistikos.
-
Melita Vilkevičiūtė apdovanota Romo Sakadolskio žurnalistikos forumo Jaunųjų žurnalistų premija
Melita apdovanota už tekstą „Susitaikymas po konflikto ar susitaikymas su konfliktu?“ – jautrų žvilgsnį į Bosnijos karo žaizdas šiandien, vykstant plataus masto invazijai Ukrainoje.
Ruošdama šį pasakojimą Melita dvi savaites praleido Bosnijoje ir Hercegovinoje. Ji rinko karą išgyvenusių žmonių liudijimus ir kėlė klausimus, kaip patyrus didelio masto nežmogiškumą gyventi toliau.
Apdovanotą tekstą skaitykite čia.
-
NARA garso dokumentika „Aš nesusikalbu su savo tėvais – jie palaiko Rusiją“ nominuota PRIX EUROPA festivalyje
Spalio pabaigoje vyksime į Berlyną atstovauti šio kūrinio gyvose perklausose, diskusijose ir balsavime.
Šiemet konkursui buvo pateikta 611 darbų iš 27 šalių. Konkurse kitoje kategorijoje nominuotas ir dar vienas darbas iš Lietuvos – tai LRT Radijo dokumentika autorių Rūtos Dambravaitės ir Sigitos Vegytės garso dokumentika „Kodėl Romas Kalanta susidegino?“.
Išgirskite nominuotą dokumentiką čia.
-
Bičiulis / Bičiulė €5 mėn.
Paminėsime jūsų vardą naujame NARA podkasto epizode ir pakviesime jus į uždarą NARA bendruomenės feisbuko grupę. Norime sukurti saugią bendravimo erdvę.
-
Susirašinėjimo draugas / draugė €10 mėn.
Atsiųsime jums atviruką su NARA fotografų daryta nuotrauka ir padėka.
(+) visa kita, kas išvardyta viršuje -
Susitikimų draugas / draugė €30 mėn.
Norime su jumis pasimatyti. Visus, prisidedančius šia suma, kviesime į susitikimą pasikalbėti apie žurnalistiką ar kitą mums ir jums įdomią temą.
(+) visa, kas išvardyta viršuje -
Mecenatas / mecenatė €100 mėn.
Padovanosime jums pasirinktą spausdintą didelio formato fotografiją iš NARA kolekcijos ir padėkosime jums kiekviename podkasto epizode. Lai jūsų indėlis būna matomas.
(+) visa, kas išvardyta viršuje
NARA apdovanojimai:
Lietuvos sociologų draugijos apdovanojimas už sociologijos mokslo žinių viešinimą žiniasklaidoje, Lietuva, 2024
Nominacija Europos transliuotojų konkurse PRIX EUROPA, radijo dokumentikos kategorijoje, už „Aš nesusikalbu su savo tėvais – jie palaiko Rusiją“, Vokietija, 2023
II vieta (runner-up) „European Press Prize“ apdovanojimuose, viešojo diskurso kategorijoje, už „Baltarusija: pabėgti bet kokia kaina“ (kartu su ereb), 2022
II vieta aplinkosaugos žurnalistikos konkurse „Žmogus ir aplinka“ už Denio Vėjo publikaciją „Ukraina: žmonių karas keturkojų gyvenimuose“, Lietuva, 2022
Nominacija Europos transliuotojų konkurse PRIX EUROPA, radijo dokumentikos kategorijoje, už „Witnessing War Twice in Your 20s“, Vokietija, 2022
Geriausias lietuviškas podkastas „Login“ konferencijoje – už „Nyla“, 2019
Šefildo nuotykių filmų festivalis – „Best Spirit of Adventure Film“ apdovanojimas už „Žymės: Pereiti praeitį“ serialą, Jungtinė Karalystė, 2019
„What’s New in Publishing“ žurnalistikos prizas „New Media Writing Prize“ apdovanojimuose. Už „Žymės: Pereiti praeitį“, Jungtinė Karalystė, 2019
Nominacija Europos transliuotojų konkurse PRIX EUROPA, multimedijos kategorijoje, už „Žymės: Pereiti praeitį“, Vokietija, 2018
JAV spaudos fotografų asociacijos (NPPA) apdovanojimai, II vieta sporto kategorijoje – už „Galia nugalėti“, 2017
Lietuvos spaudos fotografijos konkursas, Multimedijos kategorija, I vieta už „Galia nugalėti“, 2017 ir I vieta už „Žymės: Pereiti praeitį“, 2018
„The Gorkana Journalism“ apdovanojimas „New Media Writing Prize“ konkurse už „Galia nugalėti“, Jungtinė Karalystė, 2017
Apie NARA internete:
Doing journalism the (human) right way, Active Citizens Fund
How Nanook’s podcast helped Lithuanians make sense of the pandemic, Poynter
Hunting for Change in Baltic Journalism, Baltic Media Health Check
A journalist’s efforts to dismantle the Soviet Union’s legacy of media censorship in his country, AlJazeera’s Contrast VR
How Nanook used an audiovisual exhibition to promote its podcast among hard-to-reach Lithuanians, Engaged Journalism Accelerator, European Journalism Center
Kuriantys. „Nanook“ – nepriklausoma žurnalistika, Bernardinai.lt
Atrasti garsą iš naujo: startavo lietuviškas podkastas NYLA, DELFI
Visas NARA tinklalapyje publikuotas turinys priklauso VšĮ „Dokumedija“. Griežtai draudžiama NARA paskelbtą informaciją modifikuoti ir/ar publikuoti kituose tinklalapiuose ar platinti kitais būdais, nesilaikant Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymo ir be NARA atstovo sutikimo.
Gavus sutikimą platinti medžiagai, būtina nurodyti NARA kaip šaltinį bei pasidalinti turinio vieneto nuoroda, nukreipiančia į NARA tinklalapį. NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Gavus sutikimą cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis, galima tai daryti, nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.
Norėdami naudotis NARA paskelbta informacija, prašome susisiekti su mumis adresu nara@nara.lt