(Norėdami išgirsti garso dokumentiką, spauskite aukščiau esantį mygtuką „Play“)
Vilniaus universiteto Psichotraumatologijos centro apklausos duomenimis, 43 proc. medicinos darbuotojų jau pandemijos pradžioje galvojo apie profesijos keitimą. Praėjusią vasarą sunkų ir vidutinį stresą patyrė pusė visų apklaustų medikų, 43 proc. jų teigė, kad kenčia sunkią ir vidutinę depresiją. Trečdalis jautė nerimą. Apie 23 proc. medikų darbe patiriamai įtampai įveikti rinkosi alkoholį. Pagalbos į specialistus kreipėsi tik 8 proc.
Tokiame emociniame fone savo profesinį kelią pradeda gydytojai-rezidentai. Dalis jų dirbdami su COVID-19 pacientais pirmą kartą susidūrė su mirtimi. Tačiau apie šią temą studijose universitete nekalbama. Šioje NARA tinklalaidės dokumentikoje kalbame su keturiais gydytojais-rezidentais apie jų psichologinę būklę pandemijos metu. Epizodą papildo Bertos Tilmantaitės fotografijos iš Kauno ligoninės Infekcinių ligų COVID-19 skyriaus.
„Tu prie paciento prisiriši kaip prie savo žmogaus. Visomis išgalėmis stengiesi, kad jam pagerėtų. Bet kartais tavo visko neužtenka“
„Kai antrame kurse ėjau į vidaus ligų propedeutikos paskaitas, pirmoje paskaitoje buvo pasakyta: „Jūs, kaip gydytojai, rūbinėje palikdami paltą, ten turite palikti ir savo širdį. Apsivelkate baltą chalatą ir jos jau ten nebėra.“ Nežiūrint į tai, kad tai pasakė garbaus amžiaus profesorius, tai yra nesąmonė. Taip negali būti. Mes visada nueisime pas pacientą su savo širdimi. Ir todėl jokia etika nesako „nesusidraugauk su pacientu“. Įvyksta tai, kas įvyksta. Mes negalime tapti mechaniniais robotais be emocijų“, – interviu mums sako Eugenijus Laurinaitis, vienas psichoterapijos pradininkų Lietuvoje.
Dokumentikos paleidimo dieną, iš viso nuo COVID-19 infekcijos Lietuvoje mirė 3,916 žmonių. Vidutiniškai po devynis per dieną nuo pirmojo diagnozuoto paciento praėjusių metų vasario pabaigoje.
Pandemijos metu startavo pagalbos linija medicinos darbuotojams MEDO. Čia medikai gali gauti nemokamą emocinę ir psichologinę pagalbą. Iš pradžių linijoje laukė virš 100 psichologų, į kuriuos per pirmas savaites kreipėsi tik apie 10 gydytojų.
Dabar besikreipiančių skaičius auga. Gydytojai pamažu supranta kad, cituojant skirtinguose interviu išsakytą tą pačią rezidentės Smiltės Kolevinskaitės ir psichiatro Eugenijaus Laurinaičio mintį: „Norėdami padėti žmonėms, pirmiausia mes turime patys padėti sau.“
Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai: