Svaidau akmenis už demokratiją. Garso dokumentika iš Tbilisio

0:00:00
0:00:00
0:00:00
„Tai jie smurtauja prieš mus visą gyvenimą“, – Giorgis, vienas iš dešimčių tūkstančių kartvelų, 2024-ųjų pabaigoje protestavusių prieš, jų akimis, nesąžiningus rinkimus. Giorgio prašymu, jo džemperio logotipas nutrintas siekiant apsaugoti jo tapatybę. ©Denis Vėjas

Lapkričio 28-ąją Giorgis kartu su tūkstančiais kartvelų spontaniškai išėjo prie parlamento protestuoti prieš valdžią. Susikaupusį pyktį reiškė į policiją mėtydamas akmenis ir šaudydamas fejerverkus. Jis darė tai, ko dauguma kartvelų nepalaiko – daugumos nuomone, protestai turi būti taikūs, kad valdžia neturėtų preteksto piliečių kaltinti smurtu.

Išgirskite garso dokumentiką paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykite podkastų programėlėse:

Tą dieną, lapkričio 28-ąją, Sakartvelo ministras pirmininkas Iraklis Kobachidzė paskelbė, kad laikinai stabdo šalies stojimo į Europos Sąjungą procesą. Tada buvo praėjęs mėnuo nuo ginčytinų parlamento rinkimų, kuriuos laimėjusi pasiskelbė šalį dvylika metų valdanti partija „Kartveliška svajonė“.

Daugybė žmonių su rinkimų rezultatais nesutiko, rinkimus vadino suklastotais ir pavogtais. Tačiau tada, iškart po rinkimų, kartvelai protestavo vangiai – dažnai susirinkdavo vos keli šimtai. Daug kas nematė prasmės. Bet lapkričio 28-ąją į gatves išėjo jau kelios dešimtys tūkstančių. Protestai greitai peraugo į antivyriausybinius, kartvelams pirmiausia reikalaujant naujų sąžiningų rinkimų.

Protestuotojai Tbilisyje 2024-ųjų pabaigoje. ©Denis Vėjas
Protestuotojai Tbilisyje 2024-ųjų pabaigoje. ©Denis Vėjas

Nors protestas nuo pat pradžių buvo taikus, keletas žmonių savo pyktį reiškė ekspresyviau, tarp jų ir Giorgis. Mėtydamas akmenis ir šaudydamas fejerverkus jis kasnakt bandė nuvarginti policininkus. Jie, savo ruožtu, protestus malšino aršiau nei bet kada anksčiau: vandens patrankomis, ašarinėmis dujomis ir žiauriais areštais. Po savaitės policijai pakeitus taktiką, protestai pamažu ėmė slopti.

„Smurtas yra tai, ką jie daro mums. Jie bijo, kad nuversim vyriausybę, todėl ir bando mus palaužti.“

„Kiekvienas protestas yra ankstesnio protesto, vykusio kur nors kitur pasaulyje, tęsinys“, – dokumentikoje kalba Giorgis. „Mes mokomės iš kitų tautų, protestuojančių prieš autoritarinius režimus, patirties. Honkongo protestas įkvėpė naudoti fejerverkus. Maidanas Kyjive taip pat mus įkvėpė. Sirijos sukilėliai naudojo teniso raketes ašarinių dujų kanistrams atmušti. Visada remiamasi kitų žmonių, kurie stojo į kovą su režimu patirtimis. Tiesiog kažkam kilo idėja naudoti fejerverkus. Ir tai buvo gražu.“

Dabar, praėjus daugiau nei 100 dienų, kartvelai vis dar kiekvieną vakarą renkasi prie parlamento, tačiau demonstracijų mastas nebeprimena pirmųjų dienų. Nemažai veiksmo persikėlė į teismus.

Ši garso dokumentika parengta NARA žurnalistams Sigitai Vegytei ir Deniui Vėjui lankantis Sakartvele 2024-ųjų pabaigoje ir dokumentuojant „fejerverkų revoliucijos“ dienas ir naktis. Tai garsiškai intensyvus žvilgsnis į tai, kaip keitėsi antivyriausybiniai protestai Sakartvele analizuojant policijos ir protestuotojų naudojamą smurtą – ar jis gali padėti pasiekti savo?

Praėjus daugiau nei 100 dienų nuo lapkričio 28-osios, kartvelai vis dar kiekvieną vakarą renkasi prie parlamento. ©Denis Vėjas
Praėjus daugiau nei 100 dienų nuo lapkričio 28-osios, kartvelai vis dar kiekvieną vakarą renkasi prie parlamento. ©Denis Vėjas

Dokumentika rengta lietuvių ir anglų kalbomis.

Autorės balsas įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje. Garso režisierė Justina Šimonytė.

NARA teminės muzikos autorius yra Martynas Gailius. Epizodą redaguoti padėjo Karolis Vyšniauskas ir Indrė Kiršaitė.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.