Aš noriu žinoti. NARA žinutė Vilniaus miestui

0:00:00
0:00:00
0:00:00
NARA kampanijos „Aš noriu žinoti“ stendas prie Vilniaus geležinkelio stoties. ©Berta Tilmantaitė

Stendai su NARA žurnalistikos manifestu šią savaitę atsirado Vilniaus gatvėse. Specialiame mūsų podkasto bonus epizode teksto autorė Stefanija Jokštytė dalinasi savo mintimis apie šio kūrinio rašymą.

Išgirskite interviu paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykitės jos podkastų programėlėse:

Aš noriu žinoti, kaip laikosi romų vaikai Naujininkuose. Ar jie dar moka romų kalbą? Ar žaidžia su irakiečių vaikais?

Aš noriu žinoti, kaip gyvena vienalytės poros Lietuvoje ir kodėl nėra partnerystės. Kaip sekasi translyčiams mokykloje?

Aš noriu žinoti, kaip jaučiasi aktorė, prie kurios priekabiavo jos dėstytojas. Ir nors žinau, kad nebus lengva tai girdėti, tikiuosi, kad išklausyta ji pasijus bent truputį lengviau.

Aš noriu žinoti, kodėl bijome psichikos negalią turinčių kaimynų ir kaip integruoti autizmo spektro vaikus. Aš nesuprantu ir noriu žinoti, kodėl paralimpiniam sportui vis dar skiriama mažiau dėmesio nei olimpiniam.

Aš noriu žinoti, kas šią minutę kerta mūsų medžius ir miškus. Nors dar labiau noriu žinoti, kas tuos medžius gina ir kaip galiu prie jų prisijungti.

Aš noriu žinoti, kodėl atstumiam priklausomybių turinčius žmones, užuot jiems padėję. Juk jiems taip trūksta meilės, žmogiškos meilės. Dar noriu žinoti, kaip gyvena vyrai ir moterys, kurie pardavinėja savo kūną, be meilės.

Aš noriu žinoti, kas laužo lietuvių kalbą (ačiūdiev) ir kas laužo karo barikadas. Aš noriu žinoti, kaip žmonės gyvena Ugandoje, Ukrainoje, Palestinoje. Ir man ne mažiau svarbu sužinoti apie žydišką savo miesto kilmę, apie kurią mokykloje niekas nepasakojo.

Aš noriu žinoti, kaip jaučiasi jazidė Klaipėdoje ir siras Jonavoje. Kaip jaučiasi žmonės, kuriuos žiemą palikome šalti miškuose prie Baltarusijos sienos ir kodėl nusikaltėliais vadinami tie, kurie juos gelbėjo?

Aš noriu žinoti apie aktyvizmą, feminizmą, anarchizmą, alkoholizmą…

Aš noriu žinoti, kaip dealinti su panikos atakomis ir kas yra meilė in general (nors turbūt nepavyks).

Aš noriu sužinoti apie viską iš esmės, lėtai ir įsimenančiai.

Jei ir tu nori žinoti, prisijunk prie NARA bendruomenės. Paremk nepriklausomą žurnalistiką.

Toks yra pilnas manifesto tekstas, publikuotas stenduosi skirtinguose Vilniaus rajonuose nuo centro iki stoties ir Naujininkų. Šiuo tekstu kviečiame prisijungti prie NARA skaitytojų, klausytojų ir kūrėjų bendruomenės ir taip palaikyti mūsų nepriklausomą, tarptautinių etikos standartų siekiančią žurnalistiką.

Stefanija Jokštytė, kūrybos vadovė organizacijoje „Menų kūryba“ ©Visvaldas Morkevičius
Stefanija Jokštytė, kūrybos vadovė organizacijoje „Menų kūryba“ ©Visvaldas Morkevičius

Manifesto teksto autorė yra Stefanija Jokštytė, anksčiau kūrusi komunikacijos kampanijas tokioms organizacijoms kaip „Kino pavasaris“, „Sirenos“, „Vilnius City Opera“ ar Oskaro Koršunovo teatras.

„Aš supratau, kiek mus vis dar stigmatizuoja patys žodžiai. Žodžiai kaip „translytis“, „vienalytės poros“, „jazidė“, „romų vaikai“, „alkoholizmas“, „darboholizmas“. Užrašiau juos kaip monologą apie tai, apie ką norėčiau, kad NARA toliau įrašytų arba rašytų. Taip susidėliojo teksto skeletas“, – teksto rašymo užkulisiais interviu dalinosi Stefanija.

©Berta Tilmantaitė
©Berta Tilmantaitė
©Berta Tilmantaitė
©Berta Tilmantaitė
©Berta Tilmantaitė
©Berta Tilmantaitė
©Berta Tilmantaitė
©Berta Tilmantaitė

„Aš noriu žinoti“ kampanijos plakatų dizaineriai yra Mantas Rimkus ir Nerijus Keblys („Taktika Studio“), taip pat kūrę ir NARA tinklalapio dizainą. Šios kampanijos rėmėjai yra „Clear Channel“. Kampanija įgyvendinta finansuojant Aktyvių piliečių fondui.

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Prisidėti

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.