Mišos Skalskio kultūrų konsteliacija

0:00:00
0:00:00
0:00:00
Pradėjęs groti elektroninė dar paauglystėje, Miša Skalskis plėtė savo garso meno ribas, gerai besijausdamas tiek šokių, tiek folkloro muzikoje. ©Karolis Pilypas Liutkevičius

Miša Skalskis turi daugybę veidų: garso ir vaizdo menininkas, muzikantas, kompozitorius, didžėjus. Arba – ang3l_sp1der, 96wrld, vienas iš grupės „Without letters“ narių, viena antroji Liudmilos Vaišnoraitės personos, pirmojo lietuviško 3D filmo „Čiulbanti siela“ garso takelio autorius, už kurį pelnė „Sidabrinę gervę“. NARA tinklalaidėje Miša kalba apie visa tai – ir pirmą kartą viešai reflektuoja savo žydišką identitetą.

Tai yra trečiasis interviu iš ciklo „Ir mes iš Vilniaus“. Išgirskite paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykitės podkastų programėlėse žemiau:

Veiklų margumynas Mišai artimas – jis užaugo kultūrų konsteliacijoje. Jo šeimos medyje susivijusios lietuviškos, žydiškos, lenkiškos, ukrainietišiškos, rusiškos gijos. Baigęs mokyklą jis išvažiavo mokytis garso menų į Sonologijos institutą Nyderlanduose, vėliau mokėsi Sandbergo menų institute, o dabar gyvena ir kuria Helsinkyje, Suomijoje.

Miša jau beveik dešimt metų negyvena Vilniuje. Bet jo indėlis į miesto muzikos ir meno sceną jaučiamas lig šiol. ©Karolis Pilypas Liutkevičius
Miša jau beveik dešimt metų negyvena Vilniuje. Bet jo indėlis į miesto muzikos ir meno sceną jaučiamas lig šiol. ©Karolis Pilypas Liutkevičius

Penkiolikos Miša pradėjo groti elektroninės muzikos vakarėliuose Vilniuje ir pažino naktinės muzikos sceną. Nuo tada jo darbai vystėsi įvairiomis kryptimis ir šiandien juose kasdienybė suspindi magija, siurrealumu. Jo darbų pasaulyje, persmelktame nerimo ir nejaukumo, visad gelbsti naivi viltis.

„Visai juokinga, kai prisimenu – ėjom į žydų mokyklą, ten turėdavom šabatus, kai melsdavomės hebrajų kalba, o prieš eidami miegot sakydavom maldas senovės slavų kalba.“

©Viktorija Truselevič
©Viktorija Truselevič
Miša Skalskis ir epizodo prodiuseris Adomas Zubė studijoje. ©Viktorija Truselevič
Miša Skalskis ir epizodo prodiuseris Adomas Zubė studijoje. ©Viktorija Truselevič

Praėjus 80 metų nuo Vilniaus geto likvidavimo NARA pradėjo tinklalaidžių seriją „Ir mes iš Vilniaus“, kurioje kalbamės su jaunais Vilniaus žydais, ieškančiais savo santykio su milžinišku praradimu paženklintu miestu ir tarp multikultūriškumo ir nacionalizmo laviruojančia Lietuvos visuomene. Išgirskite ankstesnius serijos interviu: su Naomi Koc ir Ani Gandžumian.

Šiuos epizodus rengėme kartu su Vilniaus moksleivių komanda. Prie Miša Skalskio epizodo kartu su autoriumi Adomu Zube dirbo moksleivės Saulė Gervyliūtė ir Viktorija Truselevič.

Rengiant šią seriją, karo veiksmai Izraelyje, Palestinoje ir Libane pasiekė naują destrukcijos lygį, atsiliepdami tiek Lietuvoje gyvenantiems žydams, tiek arabams. Tai neišvengiamai tapo dalies pokalbių tema. Kviečiame skaityti ir klausyti NARA publikacijas apie padėtį Vidurio Rytuose lietuvių ir anglų kalbomis.

Miša Skalskis gimtajame Vilniuje, 2024-ųjų vasara. ©Karolis Pilypas Liutkevičius
Miša Skalskis gimtajame Vilniuje, 2024-ųjų vasara. ©Karolis Pilypas Liutkevičius

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Prisidėti

Interviu su Miša Skalskiu įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė Justina Šimonytė.

Serijos muzikos autorė yra Kata Bitowt.

Už pagalbą rengiant epizodą dėkojame Daniel Hiterer.

Projektas „Ir mes iš Vilniaus“ yra NARA žurnalistų iniciatyva. Projektą, kodiniu pavadinimu „The Torchbearers“, dalinai finansuoja JAV ambasados programų alumnų fondas ir Vokietijos ambasados atsparumo (Resilienz) iniciatyva. NARA komanda išlaiko visišką turinio kontrolę ir žurnalistinį nepriklausomumą.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.