Jo biografija įkūnija praėjusio amžiaus Lietuvos ir Europos istoriją. Pasiryžęs palikti iš pažiūros privilegijuotą gyvenimą Sovietų Sąjungoje, nes „nenorėjo gyventi melagingoje visuomenėje“ ir tris dešimtmečius dėstęs Jeilio universitete (JAV), šiemet jis grįžo į savo kruopščiai aprašytą miestą – Vilnių. Būdamas 82-ejų Venclova dirba toliau ir ką tik išleido antrąjį Lietuvos istorijos tomą.
Visuomenės apsuptas bene sakralia aura, Tomas Venclova gali atrodyti labiau mitas nei realus žmogus. Dėl to kartu su juo nuskridome į Edinburgą, Škotiją, kad pažintume profesorių kasdienybėje. Sutikome mąslią, intravertišką asmenybę, kuri atgyja perėjus į interviu būseną.
Diskutavome apie jaunų žmonių atsigręžimą į socializmą („Mano dukra balsuotų už Bernie Sanders, aš greičiausiai ne“), bandėme geriau suprasti paties profesoriaus politines pažiūras, išgirdome jo gyvenimo JAV blyksnius per istorijas apie „žolės“ rūkymą ir pirmą dieną vairuojant sudaužytą automobilį.
Taip pat palietėme esmines gyvenimo temas – kas daro gyvenimą prasmingą? Ar svarbiau sukurti šeimą, ar parašyti knygą? Kaip nugyventi gyvenimą taip, kad nesigailėtum? Venclova atrodo radęs bent dalį atsakymų.
Podkasto epizodą lydi Artūro Morozovo fotoistorija. Fotografijos darytos St Andrews, nedideliame Škotijos mieste, kuriame įkurtas trečias seniausias universitetas anglakalbiame pasaulyje. Tomas Venclova į Škotiją skrido dalyvauti pirmą kartą rengtose Lietuvos kultūros dienose Edinburge, Škotijos sostinėje.
Tolesniam domėjimuisi:
Tomo Venclovos bibliografija bazėje „GoodReads“
Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai: