„Šitaip moteris paima ginklą.“ Eglė Murauskaitė apie moteris – karo nusikaltėles

0:00:00
0:00:00
0:00:00
Marylando universiteto vyr. mokslininkė, saugumo specialistė Eglė Murauskaitė. ©Berta Tilmantaitė

Marylando universiteto vyr. mokslininkė analizuoja moterų įsitraukimą į karo nusikaltimus skirtinguose istoriniuose laikotarpiuose, išskirtinį dėmesį skirdama dvilypiam moterų vaidmeniui Rusijos kare prieš Ukrainą.

Išgirskite epizodą paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykitės jo podkastų programėlėse:

Kaip pastebi Eglė Murauskaitė, vienos moterys Rusijoje skatina vyrus-karius prievartauti ukrainietes. Tuo tarpu kitos gauna taikos prizą už antikarinį pasipriešinimą Rusijos viduje.

Analizuodama moterų padėtį skirtingų istorinių įvykių metu – nuo genocido Ruandoje iki ISIS teroro – Eglė laviruoja tarp moterų kaip karo aukų ir moterų kaip karo nusikaltėlių rolių ir siekia suprasti šį dualumą.

„Moterys yra prievartos objektas. Dėl to vienintelis būdas joms „atsigroti“ yra pereiti į aktyvią prievartos rolę.“

Analizei ji pasitelkia ir meninius artefaktus, tokius kaip Louise Bourgeois moters kaip peilio skulptūrą ar Vytauto Kazielos eilėraštį „Karo moterys“:

Šitaip dega žemė – po kojom.
Šitaip žūsta visai maži vaikai.
Šitaip moteris paima ginklą
Ir iš meilės išeina – žudyt.

Eglė Murauskaitė pastaruosius penkiolika metų tiria tarptautinį saugumą fokusuodamasi į pilkąsias karo zonas. ©Berta Tilmantaitė
Eglė Murauskaitė pastaruosius penkiolika metų tiria tarptautinį saugumą fokusuodamasi į pilkąsias karo zonas. ©Berta Tilmantaitė

Mokslininkė teigia, kad turėdamos tam šansą, moterys karo nusikaltimus daro panašiu dažnumu kaip vyrai. Bet istoriniai pavyzdžiai rodo, kad jos daug dažniau už vyrus išteisinamos – galimai dėl stereotipo moterų kaip švelnių ir neagresyvių. Eglė siūlo jo atsisakyti ir matyti ne lytis, o individualius žmones.

„Mes visi turime ir vyrišką, ir moterišką pradą ir į priespaudą reaguojame kaip atšokanti spyruoklė. Tie, kurių nesugniuždo, nori atsigriebti“, – sako ji.

Išgirskite visą pokalbį. Jį moderuoja NARA tinklalaidės redaktorius Karolis Vyšniauskas.

Eglė Murauskaitė pastebi dvigubą Rusijos moterų vaidmenį kare prieš Ukrainą – ir kaip skatintojų, ir kaip oponenčių. ©Berta Tilmantaitė
Eglė Murauskaitė pastebi dvigubą Rusijos moterų vaidmenį kare prieš Ukrainą – ir kaip skatintojų, ir kaip oponenčių. ©Berta Tilmantaitė

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Contribee

Epizode panaudotas garso įrašas iš Radio Free Europe tyrimo.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.