Beveik 3000 migrantų vis dar uždaryti Lietuvoje. Ewa Wołkanowska-Kołodziej neleidžia jų užmiršti

0:00:00
0:00:00
0:00:00
Žurnalistė ir aktyvistė Ewa Wołkanowska-Kołodziej Vilniuje, mieste kuriame ji užaugo ir praleido pusę gyvenimo ©Karolis Vyšniauskas

„Aš lojali žmogiškumui“, – NARA podkastui sako Ewa Wołkanowska-Kołodziej, apdovanota lietuvių ir lenkų žurnalistė, Gazeta Wyborcza bendradarbė. Nuo vasaros ji turi vieną tikslą: neleisti užmiršti Lietuvoje sulaikytų migrantų. Ji bendravo su maždaug šimtu iš jų. Šiame interviu Ewa dalinasi, ką sužinojo.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) duomenimis, šiuo metu penkiuose sulaikymo centruose – Kybartuose, Medininkuose, Pabradėje, Rukloje ir Naujininkuose – uždarytas 2781 žmogus, iš jų – 594 vaikai.

Daugiausia šie žmonės, kuriuos Lietuva oficialiai vadina „neteisėtais migrantais“, yra iš Irako, taip pat – iš tokių šalių kaip Jemenas, Sudanas ar Kongo Demokratinė Respublika. Jie atvyko į Lietuvą vasarą, kai Baltarusijos režimas, pasinaudodamas siena su Lietuva, tyčia siekė sukelti krizę.

Dalis jų čia dar nuo rūgpjūčio ir jie nežino, kiek ilgai bus sulaikyti. Raudonojo Kryžiaus duomenimis, tik maždaug dviems šimtams žmonių suteiktas oficialus pabėgėlio statusas. Kaip parodė LRT tyrimas, kartais šios procedūros – ar suteikti prieglobstį, ar ne – užtrukdavo vos kelias minutes, kad būtų priimtas neigiamas atsakymas.

Ewa Wołkanowska-Kołodziej atveža „Sienos grupės“ surinktą paramą į Kybartų sulaikymo centrą. ©Mindaugas Survila
Ewa Wołkanowska-Kołodziej atveža „Sienos grupės“ surinktą paramą į Kybartų sulaikymo centrą. ©Mindaugas Survila
Kybartų sulaikymo centras yra viena iš penkių vietų, kur Lietuvoje uždaryti virš 2,700 migrantų. ©Ewa Wołkanowska-Kołodziej
Kybartų sulaikymo centras yra viena iš penkių vietų, kur Lietuvoje uždaryti virš 2,700 migrantų. ©Ewa Wołkanowska-Kołodziej

Lietuvos politika yra grąžinti šiuos žmones atgal į savo šalis. Bet daugeliu atvejų teisiškai to negalima padaryti, jeigu patys žmonės nepasiprašo būti grąžinti. Anot VRM, beveik tūkstantis pasiprašė ir grįžo. Bet anot Ewos šaltinių, „savanoriškas“ išvykimas dažnai buvo rezultatas pareigūnų siekio psichologiškai sugniuždyti žmones siekiant jiems įteigti, kad Lietuvoje jų niekas nelaukia.

Moterys sulaikytos Medininkų sulaikymo centre kovo 2 d., po protesto prieš gyvenimo sąlygas. Raudonojo Kryžiaus darbuotojams moterys teigė, kad joms buvo suveržtos rankos, joms buvo neleista apsirengti.

Lietuvoje sukurtas šių migrantų įvaizdis kaip apsimetėlių, „netikrų“ pabėgėlių. Ewa sako ten sutikusi moteris, kurios bėgo nuo prievartos. Šiuo metu uždaryti migrantai renka lėšas kreipimuisi į Europos Žmogaus Teisių Teismą ir dalinasi vaizdo klipais, kuriuose teigia, kad pareigūnai prieš juos smurtauja (Valstybės sienos apsaugos tarnyba tai neigia).

Lietuvos visuomenė įrodė galinti solidarizuotis su pabėgėliais iš Ukrainos ir daro tai herojiškai. Kodėl žmonės, atvykę čia iš tolesnių šalių, buvo sutikti priešingai?

Su Ewa Wołkanowska-Kołodziej kalbasi Karolis Vyšniauskas. Interviu įrašytas kovo 15 d. Vilniuje.

Ewos Wołkanowskos-Kołodziej pasakojimas apie protestą Verebiejų stovykloje Lietuvoje, publikuotas Gazeta Wyborcza.

Ewa Wołkanowska-Kołodziej Vilniuje, mieste, kuriame ji užaugo ir praleido beveik pusę gyvenimo ©Karolis Vyšniauskas
Ewa Wołkanowska-Kołodziej Vilniuje, mieste, kuriame ji užaugo ir praleido beveik pusę gyvenimo ©Karolis Vyšniauskas

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Prisidėti

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose. RSS tinklo nuoroda yra čia.

Interviu įrašytas Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, intro/outro balsas įrašytas Niujorko universitete, Arthur L. Carter žurnalistikos institute.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.