Profesorė Ainė Ramonaitė: „Mes turim polinkį demonizuoti tuos, kurių nesuprantam“

0:00:00
0:00:00
0:00:00
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Ainė Ramonaitė. ©Denis Vėjas

„Mes nemokame priimti kitokių nuomonių. Esame labai linkę nurašyti – kad tai, kaip aš mąstau, yra teisinga, o kaip kiti mąsto – kažkaip neteisinga“, – sako Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorė Ainė Ramonaitė. Kartu su kolegomis ji atlieka tyrimą apie Lietuvos visuomenės poliarizaciją. Artėjant šį sekmadienį vyksiantiems prezidento rinkimams, ši tema tapo atspirties tašku naujai NARA tinklalaidei.

Išgirskite interviu paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykitės podkastų programėlėse:

Remiantis naujausios visuomenės apklausos duomenimis, daugiausia žmonių prezidento rinkimuose palaikytų antros kadencijos siekiantį Gitaną Nausėdą (29,1 proc.). Antroje vietoje yra premjerė Ingrida Šimonytė (14,2 proc.), kurią paklaidos ribose vejasi Ignas Vėgėlė (12,7 proc.).

Toliau lentelėje – Dainius Žalimas (6,1 proc.), Remigijus Žemaitaitis (5,8 proc.), Eduardas Vaitkus (5,2 proc.), Giedrimas Jeglinskas (2,6 proc.) ir Andrius Mazuronis (1,3 proc.). 15,2 proc. gyventojų dar neapsisprendė, už kurį kandidatą balsuotų, o 7,8 proc. išvis neketina balsuoti (duomenys iš „Spinter tyrimai“ balandį atliktos visuomenės apklausos, užsakytos „Delfi“).

„Pirma intuityvi reakcija, kai sutinki žmogų, kuris daro kitokius politinius sprendimus: „Nu kokia nesąmonė, jis čia klaidingai mąsto, jis paveiktas propagandos arba tiesiog kvailas.“ Ir taip vieni apie kitus galvoja abi pusės“, – sako Ainė Ramonaitė. ©Denis Vėjas
„Pirma intuityvi reakcija, kai sutinki žmogų, kuris daro kitokius politinius sprendimus: „Nu kokia nesąmonė, jis čia klaidingai mąsto, jis paveiktas propagandos arba tiesiog kvailas.“ Ir taip vieni apie kitus galvoja abi pusės“, – sako Ainė Ramonaitė. ©Denis Vėjas

„Manau, kad daugelis žmonių rinksis Nausėdą kaip paprastą, saugumą užtikrinantį variantą, <...> nes Nausėda taiko į medianinį rinkėją. Vidurinį rinkėją. Ir daugiau mažiau jis vis tiek išlaiko pozicijas įvairaus elektorato atžvilgiu“, – sako Ainė Ramonaitė.

Kartu su kolegomis iš Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ji rengia projektą manobalsas.lt, atskleidžiantį kandidatų nuostatas į visuomenei rūpimus klausimus. „Pamačiusi, kaip išsidėlioja žemėlapyje, buvau visai nustebusi, kad Nausėda ir Šimonytė visiškai šalia vienas kito – labai panašios nuostatos. Iš viešosios erdvės atrodo, kad tarsi tarp jų didžiulis skirtumas. <...> Man atrodo, kad daug kas susiveda į personalines įtampas, nes jeigu pažiūrėtume bendruoju lygmeniu, didelių skirtumų nėra. – sako ji. – Elektoratas labiau skiriasi nei kandidatai.“

Reklama

Viena iš mokslininkų pastebimų šių dienų pasaulinių tendencijų – didėjanti visuomenės poliarizacija, kuri didina nepasitenkinimą demokratijos veikimu. Pasak politologės, šiuose rinkimuose labiausiai nusivylę sistema rinkėjai greičiausiai rinksis ne 2021 m. su pasipriešinimu Covid-19 apribojimams iškilusį Igną Vėgėlę, kaip manyta anksčiau.

„Man susidaro įspūdis, kad Vėgėlę rinksis daugiau moraliai konservatyvūs žmonės, kurie krikdemiškų, <...> labiau tradicinių pažiūrų, o už Žemaitaitį labiau balsuos tie, kuriems vertybiniai dalykai mažiau aktualūs, bet jie turi daug įvairių nuoskaudų sistemos atžvilgiu ir jiems reikia radikalesnio kandidato. Dalis, kuri nepritaria geopolitinės situacijos ir užsienio politikos vertinimams, balsuos už Vaitkų.“

Šioje tinklalaidėje su politologe Aine Ramonaite kalbasi NARA žurnalistė Indrė Kiršaitė. ©Denis Vėjas
Šioje tinklalaidėje su politologe Aine Ramonaite kalbasi NARA žurnalistė Indrė Kiršaitė. ©Denis Vėjas
©Denis Vėjas
©Denis Vėjas

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Prisidėti

Interviu įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė – Kata Bitowt. Epizode skamba Martyno Gailiaus kurta muzika.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.