Išgirskite interviu paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykitės podkastų programėlėse:
Remiantis naujausios visuomenės apklausos duomenimis, daugiausia žmonių prezidento rinkimuose palaikytų antros kadencijos siekiantį Gitaną Nausėdą (29,1 proc.). Antroje vietoje yra premjerė Ingrida Šimonytė (14,2 proc.), kurią paklaidos ribose vejasi Ignas Vėgėlė (12,7 proc.).
Toliau lentelėje – Dainius Žalimas (6,1 proc.), Remigijus Žemaitaitis (5,8 proc.), Eduardas Vaitkus (5,2 proc.), Giedrimas Jeglinskas (2,6 proc.) ir Andrius Mazuronis (1,3 proc.). 15,2 proc. gyventojų dar neapsisprendė, už kurį kandidatą balsuotų, o 7,8 proc. išvis neketina balsuoti (duomenys iš „Spinter tyrimai“ balandį atliktos visuomenės apklausos, užsakytos „Delfi“).
„Manau, kad daugelis žmonių rinksis Nausėdą kaip paprastą, saugumą užtikrinantį variantą, <...> nes Nausėda taiko į medianinį rinkėją. Vidurinį rinkėją. Ir daugiau mažiau jis vis tiek išlaiko pozicijas įvairaus elektorato atžvilgiu“, – sako Ainė Ramonaitė.
Kartu su kolegomis iš Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ji rengia projektą manobalsas.lt, atskleidžiantį kandidatų nuostatas į visuomenei rūpimus klausimus. „Pamačiusi, kaip išsidėlioja žemėlapyje, buvau visai nustebusi, kad Nausėda ir Šimonytė visiškai šalia vienas kito – labai panašios nuostatos. Iš viešosios erdvės atrodo, kad tarsi tarp jų didžiulis skirtumas. <...> Man atrodo, kad daug kas susiveda į personalines įtampas, nes jeigu pažiūrėtume bendruoju lygmeniu, didelių skirtumų nėra. – sako ji. – Elektoratas labiau skiriasi nei kandidatai.“
Viena iš mokslininkų pastebimų šių dienų pasaulinių tendencijų – didėjanti visuomenės poliarizacija, kuri didina nepasitenkinimą demokratijos veikimu. Pasak politologės, šiuose rinkimuose labiausiai nusivylę sistema rinkėjai greičiausiai rinksis ne 2021 m. su pasipriešinimu Covid-19 apribojimams iškilusį Igną Vėgėlę, kaip manyta anksčiau.
„Man susidaro įspūdis, kad Vėgėlę rinksis daugiau moraliai konservatyvūs žmonės, kurie krikdemiškų, <...> labiau tradicinių pažiūrų, o už Žemaitaitį labiau balsuos tie, kuriems vertybiniai dalykai mažiau aktualūs, bet jie turi daug įvairių nuoskaudų sistemos atžvilgiu ir jiems reikia radikalesnio kandidato. Dalis, kuri nepritaria geopolitinės situacijos ir užsienio politikos vertinimams, balsuos už Vaitkų.“
Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai: