„shishi“, pirmoji Lietuvos grupė grojusi SXSW. Kaip joms sekėsi?

0:00:00
0:00:00
0:00:00

Jei kas prieš 15 metų būtų pasakęs, kad grupė iš Lietuvos gros SXSW – Austine, Teksase vykstančiame didžiausiame pasaulyje kylančių grupių festivalyje, – būtų buvę sunku patikėti. Lietuviškos alternatyvios muzikos eksportas tada žengė pirmuosius žingsnius. Dabar tai yra tiesa: kovo pabaigoje Vilniaus surf roko grupė „shishi“ surengė pirmąjį turą Šiaurės Amerikoje.

Grįžusios ir atsigavusios po koncertų Teksase, Niujorke ir Meksikoje, grupės narės Dominyka, Kamilė, Meda ir vadybininkas Ištvan „Naujos scenos“ tinklalaidei pasakoja, kaip jiems sekėsi ir ką šis jų nuotykis reiškia – ir ko nereiškia – Lietuvos muzikos scenai. Su grupe kalbasi Karolis Vyšniauskas.

Išgirskite interviu paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykite podkastų programėlėse. „Nauja scena“ epizodai nuo šiol prieinami atskirame sraute:

Per beveik mėnesį trukūsį turą muzikantės surengė 14 koncertų. Be šešių pasirodymų SXSW jos taip pat grojo „The New Colossus“ festivalyje Niujorke ir trijuose Meksikos miestuose: Monterėjuje, Saltilje ir Meksiko mieste.

Kaip sako grupės būgnininkė Kamilė, „shishi“ šiuo metu labiau mato save kaip „užsienio grupę“ – iki kelionių po JAV jos taip pat koncertavo „Sziget“ festivalyje Vengrijoje, ESNS Olandijoje ir kitur. Grupė taip pat ką tik pasirašė sutartį su Kanados leidybine kompanija „Birthday Cake Records“, kas ir atvėrė joms duris į SXSW.

„Lietuvoje mes tokios vis tiek iki galo nesam suprastos“, – tęsia Kamilė. „Nes atrodo vis kažką reikia padaryti. Ar dainuoti lietuviškai, ar labiau pop, susišukuot labiau. Negali būti iki galo visiškai savimi. O užsienyje mes buvome ture ir niekas nė karto neakcentavo, kad esame moterų ar merginų grupė. Ir tas buvo taip gera.”

„Labai keista buvo, kad visur važiuoji ir visur mus gerai priima”, – sako Dominyka, grupės vokalistė ir bosistė, vienintelė grupės narė išlikusi iš originalios 2017 m. sudėties. Ji taip pat ką tik išleido savo debiutinį albumą kaip „lazydolphin“.

„Taip miela, kad žmonės pirmą kartą pamatę taip tiki ir taip jiems patinka, kad irgi grįžta svarbumas to, ką darai. Muzika toks dalykas, kad sunku savim pasitikėt. Čia žmonės iš visiškai kito konteksto, iš Teksaso, kur egzistuoja miestuose spalvos, kurių niekad pas mus nepamatysi – jie vis tiek kažką pamato toje muzikoje, kas jiems irgi yra savita ir svarbu”, – sako prie grupės neseniai prisijungusi gitaristė ir vokalistė Meda, taip pat grojanti grupėje „Crucial Features“ ir vystanti savo solo projektą „eiedma“.

„Man, vos pradėjus dirbti su muzika, vienas iš pagrindinių tikslų, o gal – norų, buvo parodyti muziką, kuri yra čia, pasauliui. Atverti duris, kiek išeina“, – prideda grupės vadybininkas Ištvan Tomas, su Lietuvos grupėmis ir atlikėjais dirbantis nuo 2010 m. ir taip pat organizuojantis „Midsummer Vilnius“ festivalį.

„Šnekant ne apie klasikinę muziką – nes ten sakyčiau viskas visai neblogai eina... Džiazas – irgi kažkiek. Bet tas alternative pop, alternative indie – apie tą sceną šnekant, tada (jo karjeros pradžioje – red.) išvis nieko nebuvo (kalbant apie muzikos eksportą – red.). Dabar – vis daugiau ir daugiau rodosi ir vyksta veiksmas.“, – tęsia Ištvan.

Šis interviu, surengtas vaizdo skambučiu tarp Vilniaus ir Briuselio, dokumentuoja „shishi“ sukurtą veiksmą ir galimus jo ripulius visai vietinei scenai. Išgirskite visą pokalbį.

„Nauja scena“ yra NARA tinklalaidžių ir tekstų serija, reflektuojanti Lietuvos muzikos progresą. Pažinkite visas jos publikacijas.

Epizode skamba „shishi“ kūriniai. Išgirskite juos „Bandcamp“ ir visur, kur klausotės muzikos.

Epizodo įžanga ir pabaiga įrašyti Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė Justina Šimonytė.

Prenumeruokite „Nauja Scena“ tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.