Sugar dating: ar gali parduoti artumą?

0:00:00
0:00:00
0:00:00

Pinigai, dovanos ir prabangūs pasimatymai mainais į grožį, laiką ir kūną. Sugar dating gali būti greitas būdas užsidirbti, proga pažinti savo seksualumą ar užpildyti vienatvę. Tačiau kartais, nykstant ribai tarp darbo ir santykio, gali atsiverti erdvė prievartai ir smurtui. Šioje NARA garso dokumentikoje kalbame apie lietuviškas sugar dating patirtis nuo ankstyvųjų 2000-ųjų iki dabar.

Išgirskite garso dokumentiką paspaudę PLAY mygtuką NARA grotuve arba klausykitės jos podkastų programėlėse:

Antrąją šio ciklo dokumentiką išgirskite čia:

Sugar dating yra romantiniai, dažnai ir seksualiniai santykiai, paremti pinigais. Jie vyksta tarp vyresnio ir turtingesnio žmogaus, vadinamo sugar daddy arba mommy, ir jaunesnio, kartais sunkiau pragyvenančio sugar baby. Nusistovėjusių lietuviškų vertimų kalbėti apie tokius santykius nėra.

Iš vienos pusės, į tai žiūrima kaip į sekso darbą. Kita vertus, tokiuose santykiuose dažnai atsiranda galios disbalansas, kuris gali privesti prie išnaudojimo. Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė sako, kad sugar dating santykiai gali būti naudojami ir kaip prekeivių žmonėmis technika privilioti socialiai pažeidžiamus jaunus žmones.

Anot jos, nustatyti tikrąjį tokių santykių populiarumo mastą sunku: „Mus pasiekia trupinukai, visiški trupinukai, tada, kai jau įvyksta smurtiniai momentai. Kai viena pusė, kuri jaučiasi nukentėjusi, kreipiasi į teisėsaugą arba paskambina per mūsų SOS pagalbos numerį. Kai arba pats žmogus, arba kiti įvertina, kad įvyksta išnaudojimas.“

Reklama

Sekso darbas Lietuvoje nelegalus, tačiau sugar dating teisėtumą sunkiau apibrėžti. Jeigu sugar daddy/mommy ir sugar baby puoselėja tik romantinius santykius, kuriuose nėra sekso, ir už tai sugar baby gauna dovanas ir pinigus, tai nėra nusikaltimas. Tačiau jeigu santykiuose yra seksas, tai traktuojama kaip prostitucija – iš vienos pusės, vertimasis prostitucija, iš kitos – prostitucijos paslaugų pirkimas. Už tai gali grėsti administracinė atsakomybė.

MRU dėstytojos, teisininkės ir advokatės dr. Marinos Gušauskienės teigimu, jei tokių santykių metu sugar daddy/mommy naudoja prievartą, tai tampa baudžiamosios teisės klausimu: „Jeigu asmuo teikia seksualines paslaugas savo noru, tačiau jo valia ar sutikimas buvo palaužtas ar psichologinės prievartos, ar asmuo buvo apgautas, ar dėl grasinimų, ar dėl fizinio smurto, ar dėl kitų priežasčių, tai tokiu atveju mes jau kalbam apie prekybą žmonėmis. Asmuo, teikiantis tą seksualinę paslaugą, į atsakomybę nėra traukiamas, tačiau tas žmogus, kuris tą paslaugą gavo, gali būti patrauktas baudžiamojon atsakomybėn.“

Tačiau sugar dating patirčių yra įvairių. Kai kuriems žmonėms tai būdas ieškoti savo seksualumo, užsidirbti, užmegzti draugystes ar net padėti kitiems nesijausti vienišiems. Šiame epizode – keturios istorijos: Justo, Lizos, Liucijos ir Ofelijos. Epizodo pašnekovai norėjo likti anonimiški, todėl jų vardus pakeitėme. Tai pirmas epizodas iš dviejų dalių ciklo apie sugar dating.

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Contribee

Publikacija parengta bendradarbiaujant su Nacionaline asociacija prieš prekybą žmonėmis įgyvendinant projektą „Strengthening an Interactive Media Narrative of Anti-Trafficking in Human Beings: Mythbusters“. Jį remia Vokietijos Federacinės Respublikos ambasada Lietuvoje.

Nemokama pagalbos linija nukentėjusiems nuo prekybos žmonėmis: 8 800 91119 (skambinant iš užsienio: +370 616 91119). Emocinė, teisinė, psichologinė pagalba teikiama lietuvių, rusų ir anglų kalbomis.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.