Neleisti neapykantai laimėti. Interviu su Violeta Davoliūte

0:00:00
0:00:00
0:00:00

Kartu su koronaviruso užkratu išplito ir jo šalutinis efektas – kaltųjų ieškojimas. Kaip tam nepasiduoti? Apie tai interviu su istorike, Toronto universiteto daktare, Holokausto atminties tyrėja Violeta Davoliūte-Opgenorth.

Į Lietuvą grįžę „sėkmingo gyvenimo“ standarto neatitinkantys emigrantai premjero buvo įvardyti kaip tie, „kurių žmonėmis pavadinti negalime“, kurie „kelia grėsmę mūsų sveikatai ir gyvybei“. Ligoninei skirtas kaukes bandžiusi parduoti gydytoja sulaukė grasinimų būti sumušta ir išprievartauta.

Tuo metu JAV, kurių prezidentas ilgą laiką koronavirusą vadino „kinų virusu“, išaugo neapykantos nusikaltimų skaičius prieš Azijos-amerikiečius – tarsi jie būtų atsakingi už viruso plitimą.

Istorikei Violetai Davoliūtei-Opgenorth tai jau atrodo matyta: „XIX a. viduryje, per choleros epidemiją, dėl ligos plitimo buvo kaltinami Rytų Europos žydai.“ Anot jos, kilus krizei, politikai ir kiti įtakos siekiantys žmonės siekia visuomenę padalinti į „mes“ ir „jie“.

„Neteisybės, pasipiktinimo, nerimo emocijos, kurios cirkuliuoja bendruomenės viduje, gali labai greitai prasiveržti agresijos forma. Reikia tik pakitusių aplinkybių. Kaip ir su viruso plitimu, to užuomazgas reikia pastebėti pačioje pradžioje.“, – sako Violeta Davoliūtė. ©Elzė M. Opgenorth
„Neteisybės, pasipiktinimo, nerimo emocijos, kurios cirkuliuoja bendruomenės viduje, gali labai greitai prasiveržti agresijos forma. Reikia tik pakitusių aplinkybių. Kaip ir su viruso plitimu, to užuomazgas reikia pastebėti pačioje pradžioje.“, – sako Violeta Davoliūtė. ©Elzė M. Opgenorth

Tolesniam domėjimuisi:

Neapykantos evoliucija. Simonas Bartulis, manoteises.lt

Kas yra neapykantos kalba? Žmogaus teisių gidas

The Coronavirus Pandemic Is Fueling Fear and Hate Across America, Center for American Progress (Neapykantos nusikaltimų augimas JAV)

The Rise of Coronavirus Hate Crimes, The New Yorker (Neapykantos nusikaltimų augimas Jungtinėje Karalystėje)

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Contribee

Garso įrašų redaktorė: Kata Bitowt (Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studija)

Už pagalbą rengiant epizodą dėkojame Martynai Šulskutei, Karoliui Pilypui Liutkevičiui ir Artūrui Morozovui.

Epizodas parengtas įgyvendinant projektą „Stiprinant žmogaus teisių koaliciją Lietuvoje. „Beigelių krautuvėlės“ koalicija“, kurį bendrai finansuoja Europos Komisija ir EVZ fondas. Projektą įgyvendina Lietuvos žydų bendruomenė, partneriai – Lietuvos žmogaus teisių centras ir Romų visuomenės centras. Už interviu pateikiamą informaciją atsako informacijos rengėjas, tekste išsakytos idėjos nebūtinai sutampa su projekto finansuotojų nuomone.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.