„Be savanorių mes neišsiversim“: Kaip padėti žmonėms, atvykstantiems per Baltarusijos sieną

0:00:00
0:00:00
0:00:00

Per birželį ir liepą per Baltarusijos sieną į Lietuvą atvyko virš tūkstančio prieglobsčio prašančių žmonių, daugiausia iš Vidurio Rytų ir Afrikos. Didelė dalis jų yra moterys ir vaikai. Šis skaičius kasdien auga. Nieko panašaus nebuvo nuo 1997-ųjų, kai į Lietuvą vyko žmonės iš Afganistano.

Specialiame NARA podkasto epizode kalbamės su Egle Samuchovaite, Lietuvos Raudonojo Kryžiaus programų vadove, apie geriausius ir blogiausius situacijos scenarijus.

Išgirskite interviu paspaudę PLAY mygtuką.

„Būtina spręsti, kur apgyvendinsime šiuos žmones ir kaip užtrikinsime jiems pagrindinius poreikius“, – sako penkiolika metų su migrantų klausimais dirbanti pašnekovė. Kol kas, jos akimis, planas nėra aiškus.

Įprastos migrantų priėmimo vietos Rukloje ir Pabradėje jau yra užpildytos. Sprendimas statyti laikinas palapines nebeveiks rudenį, atšalus orams. Atvykusiems žmonėms turės būti sudarytos sąlygos gyventi savivaldybėse, kad ir laikinai.

„Svarbu, kad sulaikymas netaptų masiniu reiškiniu. Tai yra kraštutinė priemonė.“ – Eglė Samuchovaitė

Valstybės sienos apsaugos tarnyba ir kitos institucijos nebuvo pasiruošusios tokiam žmonių srautui, todėl nevyriausybinės organizacijos, kaip Raudonasis Kryžius, ateina į pagalbą. Eglės teigimu, piliečių įsitraukimas yra ir bus reikalingas, nuo vertėjų iš arabų ir kitų kalbų iki žmonių, randančių, pavyzdžiui, vaiko vežimėlį kūdikio besilaukiančioms moterims.

„Tai yra neeilinė situacija“, – sako Eglė Samuchovaitė. „Mums tikrai reikės savanorių. Be savanorių pajėgų mes neišsiversim.“

Su Egle Samuchovaite kalbasi Karolis Vyšniauskas.

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus programų vadovė Eglė Samuchovaitė klausia, ar tikrai visi Lietuvoje sulaikyti migrantai turėtų tokiais būti: „Dabar užsieniečių registracijos centre yra sulaikytų ir šeimų, ir vienišų moterų, ir moterų, turinčių sveikatos problemų.“
Lietuvos Raudonojo Kryžiaus programų vadovė Eglė Samuchovaitė klausia, ar tikrai visi Lietuvoje sulaikyti migrantai turėtų tokiais būti: „Dabar užsieniečių registracijos centre yra sulaikytų ir šeimų, ir vienišų moterų, ir moterų, turinčių sveikatos problemų.“

Migracija per Baltarusijos sieną – faktai:

  • Šiemet Lietuvoje prieglobsčio paprašė 1 363 žmonės. Palyginimui, laikotarpyje nuo 2017 iki 2020 m. Lietuvoje prieglobsčio prašė 1 761 žmogus (Valstybės sienos apsaugos tarnybos duomenys).
  • Šiemet atvykusių žmonių skaičius išaugo birželį (435 žmonės) ir ypač liepą (per pirmas penkias liepos dienas atvyko 677 žmonės).
  • Birželį daugiausia atvykusių žmonių buvo Irako kurdai, liepą pradėjo atvykti žmonės iš Afrikos šalių – Kongo, Kamerūno, Gvinėjos. Nemaža dalis žmonių atvyksta be paso.
  • Pirmą kartą pastebima, kad į Lietuvą didesniu mastu atvyksta nelydimi nepilnamečiai.
  • Pabėgėlių priėmimo centruose ir pasienyje trūksta vertėjų iš arabų kalbos, dėl to didelė dalis žmonių negauna informacijos apie savo statusą.
  • Kol kas nėra aišku, kokie šių žmonių atvykimo motyvai. Įtariama, bet nepatvirtinta, kad prie to gali prisidėti dabartinė Baltarusijos valdžia, siekdama sukelti krizę Lietuvoje.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose. RSS tinklo nuoroda yra čia.

Dalintis NARA tinklalaidėmis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.