Kaip reformuoti demokratiją

0:00:00
0:00:00
0:00:00

Daugelis mūsų užaugo su įsitikinimu, kad vakarietiška demokratija, paremta laisvosios rinkos ekonomika, yra geriausia ir galutinė valdymo forma. Ir tik laiko klausimas, kada likęs pasaulis priims jos taisykles – kaip devyniasdešimtaisiais pranašavo Francis Fukuyama.

Tačiau prastėjanti ekonominė situacija – ypač tarp jaunų žmonių, nepavykusios demokratinės Arabų pavasario revoliucijos Vidurio Rytuose, nacionalistų ir populistų iškilimas JAV ir Europoje, Kinijos įtakos augimas, o taip pat – pavienių valstybių nesugebėjimas spręsti už jas didesnių klausimų kaip klimato kaita, apkarpė liberalios demokratijos šalininkų optimizmą.

Kaip reformuoti liberalią demokratiją, kad ji tarnautų visiems piliečiams, ne tik tiems, kuriems „pasisekė“ gimti tinkamu laiku tinkamoje vietoje ir dar geros sveikatos? Intelektualų valdoma valstybė, universalios bazinės pajamas – idėjų netrūksta, tačiau kaip įvertinti jų potencialą?

To šiame epizode klausia Marylando universiteto vyr. mokslininkė Eglė Murauskaitė, kartu su kolegomis Karoliu Pilypu Liutkevičiumi ir Karoliu Vyšniausku. Epizodą papildo Eglės paimti interviu iš Toronto ISA konferencijos, kur tarptautinė politikos mokslininkų bendruomenė taip pat svarstė kai kuriuos iš šių klausimų.

Epizode paminėta:

How Democracies Die, knyga, autoriai – Daniel Ziblatt and Steven Levitsky

HyperNormalisation, filmas, autorius Adam Curtis

How Democracy Ends, knyga, autorius David Runciman

Against Democracy, knyga, autorius Jason Brennan

Is Democracy Possible?, knyga, autorius John Burnheim

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Contribee

Epizode nuskamba HR konsultantų, podkastą palaikančių „Shibui Partners“ reklama.

Interviu įrašytas Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje, garso režisierė Kata Bitowt.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.