Atsiimti istoriją: juodaodžių politinis kinas

0:00:00
0:00:00
0:00:00
Podkasto diskusija „Juodaodžių politinis kinas“, Vingio kino centre Vilniuje ©Mindaugas Drigotas

„Istoriją rašo nugalėtojai. Kine – irgi“, – sako žurnalo „Kinas“ redaktorė Santa Lingevičiūtė. Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje ruošdama kursą apie juodaodžių kiną ji įsitikino, kad informacijos apie jį lietuvių kalba praktiškai nėra. Ši diskusija, kurią surengėme „Kino pavasaryje“, yra bandymas pradėti ją rašyti.

Kaip juodaodžiai istoriškai buvo vaizduojami kine ir kaip drąsūs šiandienos režisieriai ir režisierės tai keičia? Ar kiekvienas rasizmą kritikuojantis filmas savaime yra progresyvus – klausiame, be abejo, apie šiemet „Oskarą“ kontroversiškai laimėjusią baltųjų režisierių kurtą „Žaliąją knygą“? Kas turi teisę pasakoti juodaodžių istorijas? Ir kodėl dalis apie pilietines teises kalbančių filmų Lietuvos žiūrovų nepasiekia? Kviečiame išgirsti podkasto įrašą.

Diskusijoje paminėti filmai: Hidden Figures, The Boy Who Harnessed the Wind, Black Panther, Moonlight, BlacKkKlansman, Do The Right Thing, Get Out, Us, Sorry to Bother You, Green Book, Detroit, Sweet Sweetback’s Baadasssss Song, Killer of Sheep, Daughters of the Dust, Selma, Middle of Nowhere.

Verslininkė, Lietuvoje gyvenanti etiopė Eskedar Maštavičienė
Verslininkė, Lietuvoje gyvenanti etiopė Eskedar Maštavičienė
Kino kritikė Ilona Vitkauskaitė
Kino kritikė Ilona Vitkauskaitė
Kino kritikė Santa Lingevičiūtė
Kino kritikė Santa Lingevičiūtė

Tolesniam domėjimuisi:

Afroamerikiečių kinas: „blaxploitation“, Ilona Vitkauskaitė, Kinas

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Contribee

Epizode muzikos autoriai Katažina Bitowt ir Martynas Gailius. Epizode taip pat panaudota filmo BlacKkKlansman teminė muzika (autorius Terence Blanchard).

Studijinis balsas įrašytas podkasto partnerių Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje.

Už partnerystę rengiant diskusijas dėkojame Vilniaus kino festivaliui „Kino pavasaris“.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.