Žmogaus istorija yra ir gyvūnų istorija. Šiame podkasto epizode atsisuksim į mediciną ir klausime, kaip žmonės gyvūnams – ir kaip gyvūnai žmonėms – padeda pagyti. Ar gyvūnas gali būti lygiavertis partneris, ar žmogus visada bus galios pozicijoje?
Antropologė Martyna Šulskutė kalbasi su biomedicinos mokslininku ir veterinarais. Epizode skamba garso režisierės Katos Bitowt „Mažojo princo“ istorijos interpretacija, atskleidžianti lapės perspektyvą.
„Visi pamesti, į prieglaudas atiduoti gyvūnai yra žmonių abejingumo, nematymo į priekį, impulsyvaus pasirinkimo aukos. Negali sakyti, kad žmogus tyčia tai padarė. Jis tiesiog buvo abejingas kai jį įsigijo. Gyvūnas gali būti keliolikai metų. Žmonės tiek į priekį nenumato“, – Aivaras Paukštė
Šiandien praktiškai neįmanoma susikurti kasdienybės, kuri neįtrauktų medžiagų, pirmiausia testuotų su gyvūnais. Šampūnai, dušo želės, dantų pastos. Vaistai kaip ibuprofenas ar net vitamino C tabletės. Visi jie buvo duodami laboratorijos gyvūnams, prieš atsirandant žmonių namuose. Testavimas su gyvūnais buvo svarbus vystant medikamentus kovai su diabetu, krūtų vėžiu, AIDS. Taip pat kuriant skiepus nuo pasiutligės ar raupų.
Tolesniam domėjimuisi:
Laika The Dog: These Are All the Animals That Have Been Launched into Space, by Aristos Georgiou, Newsweek
Veterinarians Are Killing Themselves. An Online Group Is There To Listen And Help, by Scott Simon, Samantha Balaban and James Doubek, NPR
From the Leash to the Laboratory, by Judith Reitman, The Atlantic
Animals and the Shaping of Modern Medicine, by Abigail Woods, Michael Bresalier, Angela Cassidy, Rachel Mason Dentinger
Animals and Medicine: The Contribution of Animal Experiments to the Control of Disease, by Jack Botting
Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai: