Natalija Meščaninova. Kurti nepriklausomą kiną Rusijoje

0:00:00
0:00:00
0:00:00

Natalija Meščaninova (Natalia Meschaninova) savo meniniuose filmuose rodo šiuolaikinį Rusijos gyvenimą taip realistiškai, kad atrodo, jog žiūri dokumentiką.

Интервью на русском языке Вы можете услышать здесь.

Jos režisuotas filmas „Kombinatas „Viltis“ kino festivalyje „Kino pavasaris“ 2014-aisiais laimėjo vieną iš programų, o greitosios pagalbos drama „Aritmija“ tapo nepriklausomo kino hitu Rusijoje, gavusiu beveik 30 tarptautinių nominacijų skirtinguose apdovanojimuose.

Tačiau režisierė ir scenaristė yra susimąsčiusi. Rusijoje priimtas įstatymas, draudžiantis mene naudoti keiksmažodžius, atėmė iš jos herojų autentišką kalbą. Ji nesijaučia laisva savo šalyje kurti taip, kaip nori. Tačiau išvykti irgi negali, nes rusiškas pasaulis su visomis jo spalvomis jai tampa ir didžiausiu įkvėpimu.

Su režisiere susitikome Vilniuje kovą „Kino pavasario“ metu. Pateikiame lietuvišką interviu versiją. Originalią rusišką versiją išgirskite čia.

Oksana Liu ir Kata Bitowt, interviu su Natalija Meščaninova Vingio kino teatre Vilniuje metu. ©Gabriela Aleksejeva
Oksana Liu ir Kata Bitowt, interviu su Natalija Meščaninova Vingio kino teatre Vilniuje metu. ©Gabriela Aleksejeva

„Žodžio laisvei Rusijoje gresia pavojus, nes niekas iki galo nežino, kas leidžiama, o kas ne. Taip prasideda savicenzūra. Ateina daug jaunų žmonių, kurie bando prastumti scenarijus su visiškai proputinistiškomis idėjomis.“

Pataisymas: podkasto įraše minima, kad „Aritmija“ gavo 28 nominacijas „Kinotauro“ apdovanojimuose. Tiek nominacijų filmas iš viso gavo skirtinguose apdovanojimuose.

Investicija į žurnalistiką yra investicija į mus visus. Palaikykite NARA darbą finansiškai:

Contribee

Dubliažas įrašytas podkasto partnerių Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos garso įrašų studijoje. Už galimybę susitikti su Natalija Meščaninova dėkojame festivaliui „Kino pavasaris“.

Prenumeruokite NARA tinklalaidę „Spotify“ ir kitose podkastų platformose.

NARA tinklalaidėmis dalintis galima naudojant grotuvo įklijavimo (embed) kodą arba kartu su nuoroda į originalią publikaciją nara.lt tinklalapyje. Cituoti tinklalaidėse išsakytas mintis galima nurodant nuorodą į šaltinį ir remiantis Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymu.